Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Google’dan Ortadoğu’daki gazetecilere eğitim | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Google’dan bugün yapılan açıklamada önümüzdeki hafta Ortadoğu’daki gazetecilere yönelik yeni bir girişimin başlatılacağı duyuruldu.

Ortadoğu’da bir ilk olan “Google Haberler Girişimi”, 2019 yılına kadar bölgedeki altı ülkeden yaklaşık 4 bin gazeteciyi teknolojik farkındalığı artırmak için eğitmeyi amaçlıyor.
Girişim, bölgedeki gazetecilerin mesleğinde daha etkin olmasına ve çalışma maliyetlerinin azalmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Dubai’deki Arap Medya Forumu’nda Google, Google News Lab Müdürü Matth Kwok’un başkanlığında girişim hakkında bir atölye çalışması düzenledi.

Şirketin medya ve stratejik ortaklıklarının Başkanı Carlo Biondo, girişimin önemine ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Yanlış haberlerin yayılmasının önüne geçerek gelecekte kaliteli haberler ile güvenilirliği sağlamalıyız. Biz, bir arama motoruyuz. Bundan dolayı profesyonel gazeteciliği tanımlamak bizim işimiz değil. Ancak buna bir kapı aralayabiliriz. Haberin kalitesi medya platformlarında gizlidir. Bu yüzden bu platformlarla aramızda işbirliği yapmamız gerekir.”

Ortadoğu’daki vatandaşların ‘sıkı bir Youtube kullanıcısı’ olduğuna dikkati çeken Biondo, bölgede sosyal medya kullanımının korkunç boyutlara ulaştığını ancak yine de bu mecranın basının yerini alamayacağını savundu. Ayrıca kişisel veriler bağlamında internet sitelerinde gizlilik ayarlarının önemine vurgu yapan Biondo “İşbirliği yapmadan ilerleyemeyiz. Bugünün verileri yeni petrol ve geleceğin para birimi demektir” dedi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Biondo şu ifadeleri kullandı:

“Gizlilik bizler için gerçekten büyük önem arz ediyor. Dolayısıyla daha iyi hizmet verebilmek için kullanıcıların kişisel verilerini paylaşacağımız ve aynı zamanda koruyabileceğimiz bir ortam yaratmalıyız. Bu, ekonomik ve inovasyon gelişiminin anahtarı olacak. Yıllar önce ciltle ilgili paylaştığımız fotoğraflar bugün cilt kanserini teşhis etmede katkı sağlıyor. Aynı şekilde basınla yapacağımız işbirliği de faydalı olacaktır.”

Biondo konuşmasının sonunda “Şayet kullanıcılara daha zekice bilgiler sunabilirsek, onların yapısını anlamamız daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca bu, reklam gelirlerinin en az dört kat artması demek” sözlerini kullandı.

Google Haberler Girişimi’nin çalışma atölyesinde bugün düzenlenecek iki oturumda medya endüstrisinin teknolojik gelişmesine odaklanılacak. Girişim’e katılan gazeteciler bu alanda eğitilecek ve görsel iletişim de dâhil olmak üzere bu gelişmeler ışığında modern gazetecilik için gelecek vizyonu sunulmaya çalışılacak.