Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Griffiths: BM’nin Yemen çözümü 3 referansa dayanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, BM’nin Yemen’de Körfez Girişimi ve Yürütme Mekanizması, Ulusal Diyalog Çıkışları ve 2216 sayılı karar da dâhil olmak üzere ilgili Güvenlik Konseyi Kararları’na dayanan üç siyasi referansla çözüme odaklandığını belirtti.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi ile Suudi Arabistan’ın Cidde’de şehrinde bir görüşme gerçekleştiren BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, yaptığı açıklamada, “Bizler BM olarak, Yemen’in meşru kurumlarını ve üç referansa dayalı barışa yönelik çabalarınızı takdir ediyoruz. Uluslararası toplum tarafından desteklenen ve Yemen halkı tarafından istenen güvenlik, barış ve istikrarın Yemen’de yeniden gelmesini dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Husilerin, barış konusundaki isteksizliği İran’dan kaynaklanmaktadır

Öte yandan Yemen Cumhurbaşkanı Hadi yaptığı açıklamada, “Husilerle çeşitli yerlerde gerçekleştirdiğimiz barış müzakerelerinde yaşadığımız tecrübeler bize, barışın getirilmesine olan isteksizliğin, İran’ın Yemen ve bölgedeki düşmanca ve yayılmacı politikalarının bir parçası olduğunu gösterdi” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Hadi bu konuyla ilgili olarak Yemen halkının çektiği acılara, geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen Husi darbesine ve bunun bir sonucu olarak aynı mahalledeki insanların kendi kardeşlerini hedef almasına işaret etti.