Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Griffiths: Husiler, Hudeyde limanının BM gözetiminde yönetilmesini kabul etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, bugün gittiği Yemen’in geçici başkenti Aden’de, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile bir araya geldi.

Yapılan görüşmede Griffiths, İran destekli Husi militanların, Hudeyde limanının BM gözetiminde yönetilmesini kabul ettiğini bildirdi.

Hadi: Husiler, Hudeyde’den çekilirse müzakereye hazırız

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ise meşru hükümet ve Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu kuvvetlerinin, Hudeyde’de kan akmasından yana olmadığını vurguladı ve Husilerin kentten çekilmesi halinde barış müzakerelerine hazır olduklarını ifade etti.

Hadi, meşru hükümetin Hudeyde limanındaki çalışmaların durdurulmasını istemediğini vurgularken, Husilerin kentten çekilmemesi halinde sorunun askeri yollarla çözüleceğinin altını çizdi. Yemen Cumhurbaşkanı, barış görüşmelerine başlanması için Husi militanların kentten çekilmesinin şart olduğunun altını çizdi.

Griffiths ve Hadi’nin yanı sıra BM heyeti ile Yemen Başbakanı Ahmed Abid Bin Dağr’ın da hazır bulunduğu toplantıda, Yemen’e ilişkin farklı konular masaya yatırıldı.

Hadi, meşru hükümet ve Arap Koalisyonu’nun, 2216 sayılı uluslararası karar, Körfez girişimi ve Ulusal Diyalog Kongresi çerçevesinde barış sürecini reddetmediğini sözlerine ekledi.

Griffiths ise Aden’e gerçekleştirdiği ilk ziyaret özelliğini taşıyan bu ziyarette, meşru hükümet yetkililerinden barışa dair olumlu mesajlar aldığını dile getirdi. BM Yemen Özel Temsilcisi, barış çabalarının olumlu sonuca ulaştırılması konusunda ümitli olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Arap Koalisyonu’nun hava desteği sağladığı Yemen Ulusal Ordusu’na bağlı kuvvetler, ülkenin batı sahilindeki Hudeyde kentini ele geçirmek amacıyla başlattığı askeri operasyonunu sürdürüyor.

Arap Koalisyonu ile Yemen Ulusal Ordusu’nun, Hudeyde kentini İran destekli Husi militanlardan kurtarmak için başlattığı askeri operasyonlar kapsamında bölgede önemli ilerleme kaydedilmişti.