Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Griffiths, Husilerin Hudeyde’den çekilmesi için çabalıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi, Yemenli taraflarla ve Suudi Arabistan’da Yemen dosyasıyla ilgilenen taraflarla görüşmelerinin ardından 23 Temmuz’da Riyad’dan Ürdün’ün başkenti Amman’a yöneldi. Özel Temsilcinin önümüzdeki günlerde de Sana’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Yemen çözüm dosyasını takip eden batılı bir kaynak tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in yürüttüğü durum, Hudeyde şehrinin isyancılardan kurtulması ve Husi milislerin Hudeyde’den çekilmesini amaçlıyor.

Bu çerçevede Griffiths, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ile 23 Temmuz’da Riyad’da bir araya geldi. Toplantıda, insani yardım çalışmalarının yanı sıra Yemen’deki son gelişmeler ve Suudi Arabistan’ın “BM Temsilcisinin Yemen için sarf ettiği çabalara” verdiği destek ele alındı. Suudi Arabistan Haber Ajansı’nın (SPA) aktardığına göre, Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ve Martin Griffiths arasındaki görüşmede Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al-i Cabir de hazır bulundu.

Bu bağlamda Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani yaptığı açıklamada, “Griffiths, eski BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veld Şeyh Ahmed ile aynı sonuca varmaya başladı” dedi. El-Yemani ayrıca, “Hudeyde girişimi projesine ilişkin anlaşmamız, tüm önceki sözleşmeler bağlamında ve uluslararası kararlara bağlılık kapsamında gelişti. Ancak Husilerin gerçekleri değiştirme çabaları, Yemen sokakları tarafından reddedildiği için herhangi bir işe yaramaz. Tahran’ın rehberlik ettiği çetelere karşı askeri operasyonlara devam etmek dışında başka seçeneğimiz de yok” ifadelerini kullandı.

Yemen Dışişleri Bakanı, merkezi Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan Sky News Arabia’ya verdiği röportajda, Yemen’in uluslararası insancıl hukuka olan bağlılığını vurgularken, bu durumun yürütülen stratejinin bir parçası olduğunu ifade etti.

Husilerin Hudeyde’den çekilmeyi kabul etmeden limanı BM’ye teslim etmeyi kabul ettiğini hatırlatan el-Yemani ayrıca, “Hiç kimse, Husilerin Hudeyde’deki askeri varlığını herhangi bir anlaşmanın bir parçası olarak kabul edemez” dedi.

Öte yandan BAE Dışişleri Bakanı Enver Karkaş, Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, “BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in, çatışmalardan kaçınmak için Husi milislerin geri çekilmesi yönündeki çabalarını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi. Husilerin, İran desteği ve Katar parasıyla yönetildiğini hatırlatan Karkaş ayrıca, “Husiler, geçtiğimiz yıl boyunca herhangi bir savaşı kazanmadı veya zemin olarak herhangi bir ilerleme kaydetmedi” dedi.

Enver Karkaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Husiler, Hudeyde çatışmalarında kendi şartlarına göre savaşmak istedi. Koalisyon, insani ve sivil yönleri daha fazla göz önünde bulunduruyor. Batı kıyısında geçtiğimiz aylarda kaydettiğimiz ilerleyiş, Hudeyde’nin kurtuluşuyla sonuçlanacak”.

Hudeyde’ye yönelen koalisyonun, insani durumu ve sivillerin yaşamlarını göz önünde bulundurmaktan dolayı uluslararası bir takdir hak ettiğini vurgulayan Bakan, “Umuyoruz ki, BM Temsilcisinin çabaları kentin kurtuluşunu sağlayacak” dedi.

Öte yandan Martin Griffiths, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Abdul Latif el-Zayani ile 23 Temmuz’da Riyad’da bir araya geldi.

Toplantıda, Yemen’deki siyasi, güvenlik ve insani duruma ilişkin son gelişmelerin ve BM Temsilcisinin Körfez girişimi, Kapsamlı Ulusal Diyalog Konferansı ve 2216 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı sonuçları uyarınca Yemen’deki çatışmayı sona erdirmek için siyasi müzakereleri yeniden canlandırma çabalarının ele alındığı belirtildi.

El-Zayani görüşme sırasında KİK’in, BM’nin Yemen’de barış sağlamak ve kardeş Yemen halkının acılarını hafifletmek için gösterdiği çabalara destek verdiğini vurguladı. Genel Sekreter ayrıca, BM Temsilcisi tarafından yürütülen Yemen’deki siyasi müzakereleri canlandırma çabalarının da başarılı olacağına dair umutlarını dile getirdi.