Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Griffiths, Sana’daki istişarelerine başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, 3 Haziran’da Sana’daki Husi milis liderleriyle ikinci turu kapsayan istişarelerine başladı. Bu adım, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) vereceği brifing öncesinde uluslararası ve bölgesel tarafların, darbeciler ve meşru hükümet arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması girişimleri çerçevesinde gelişti. Yüksek Devrimci Komite’nin başkanı Muhammed el-Husi, BM Temsilcisiyle istişarelerde bulunmadan önce Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde çalışanların maaşlarını ödeme taahhüdünde bulundu. Gözlemciler, 19 aydır çalışanların maaşını ödemeyen Husilerin, medya aracılığı bu tür açıklamaları sık sık yaptıklarını fakat ödeme yapmadıklarını belirtti.

Husi milislerine yakın resmi bir kaynak yaptığı açıklamada, Griffiths’in dün Husilerin darbeci hükümetinin Dışişleri Bakanı Hişam Şeref ve yardımcısı Hüseyin el-Azi ile bir araya geldiğini ifade etti. Sana’daki kaynaklar, BM Temsilcisinin koalisyon unsurlarının hedefi haline gelen grup liderlerinin ‘hayatlarını güvence altına alabilecek’ bir ateşkes üzerinde çaba sarf ettiğini vurguladı. Kaynaklar ayrıca, temsilcinin eski Husi siyasi lideri Salih Ali el-Sammad’ın öldürülmesini kınayan ifadelerle muhatap olmamaya çalıştığını belirtti.

Tek seçenek siyasi çözüm

Öte yandan Yemen Halk Kongresi Partisi kaynakları da Husi grubun, parti liderleriyle görüşmeden Husi liderlerle sınırlı buluşmalar gerçekleştirmesi üzerine BM Temsilcisi Griffiths’e ziyaret planının değiştirilmesi için baskı yaptığını vurguladı. Husi kaynaklarına göre, Hişam Şeref görüşmesi sırasında Griffiths’e grup liderlerinin barışçıl bir siyasi çözüm sağlamak için iyi niyet çabalarına destek verdiğini belirtti. Ancak kaynaklar, el-Sammad’ın ölümünden ve batı kıyılarındaki koalisyon ve meşru güçlerce gerçekleştirilen askeri ilerlemeden rahatsız olduklarını dile getirdiğini söyledi. Kaynakların aktardığına göre, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths askeri bir çözümün bulunmadığını ve siyasi çözümün tek seçenek olduğunu belirtti. Griffiths, Yemen’de barışçıl bir siyasi çözüm için tam bir eylem planının şeklini belirleme çerçevesinde çalıştığını ve yakınlaşmanın yaşanmasını umduğunu söyledi. Yetkili ayrıca, Yemen meselesine dair bir çözümün bulunduğunu ve meselenin sadece politik bir çözümden geçmeyeceğine dair bölgesel ve uluslararası bir anlayışın mevcut olduğunu da vurguladı.

Griffiths, BMGK’ya brifing verecek

Öte yandan milislerin Hudeyde’yi teslim edeceği, maaş ödeme güvencesi karşılığında hükümet güçlerinin ve meşru güçlerin bölgede gönüllü olarak barındırılacağı haberleri çerçevesinde Sana’da bulunan Griffiths, görüşmelerinin grupları ve Halk Kongresi liderlerinin de kapsayacağı belirtildi.

Griffiths, bu ayın 18’inde BMGK’ya vereceği brifing sırasında önerilen BM çözüm planının genel çerçevesini sunacak. Bu bağlamda meşru hükümet ve Husiler de dahil olmak üzere Yemenli taraflar arasında müzakerelere başlamak için konseyin desteği aranacak. Ancak müzakerelere ev sahipliği yapacak mekan henüz net değil.

Uluslararası ve bölgesel çevrelerde, Griffiths’in başarı sağlayacağına dair iyimserlik mevcut olsa da Yemen’deki çevreler barış sağlama, darbeyi sonlandırma, silah teslim etme ve uluslararası kararlara uyma konusunda Husi milislerinin ciddiyetine güven duymuyor.

Husiler, barışa meyletmeyen bir grup

Birçok Yemenli gözlemci, Husilerin doktrininin, esas olarak bölgedeki İran mezhep projesinin bir uzantısı olması dolayısıyla başkalarını tanımayı ve onlarla birlikte yaşamayı reddettiğini vurguladı. Gözlemciler, Husilerin mezhepsel fikirlerini sağlamlaştırma kapsamında barışa meyletmeyen bir grup olduğunu belirtti.