Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Griffiths Şarkul’ Avsat’a konuştu: Kızıldeniz’in güvenliği Avrupa için de oldukça ehemmiyetli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Elçisi Martin Griffiths, güney sınırlarının istikrarlı olması ve topraklarında herhangi bir saldırıya maruz kalmaması konusunda Suudi Arabistan’ın meşru hakları olduğunu vurguladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan BM Elçisi, “Avrupa, Kızıldeniz’deki ticaret trafiğinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesine çok önem veriyor. Yemen’in istikrarlı ve güvenli olması sadece Suudi Arabistan’ın çıkarına değil” ifadelerini kullandı.

Griffiths Mart ayı başında göreve başladığı sırada ilk yayınlanan mesajında, 2216 sayılı Güvenlik Konseyi kararının kapsamlı bir siyasi diyalog sağlayacağının altını çizmiş ve şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Yemenli kadınları istişarelerimize dahil ederek onları da sürecin bir parçası kılacağız. Onların katılımıyla ortak bir çözüm noktası bulmak ve barışa öncelik vermenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Güneydeki durumların değiştiğinin farkındayız. Güneyli insanlar öyle ya da böyle bu sürecin bir parçası olmak zorundadırlar. Onların durumunu tanımlamaya çalışıyoruz. Çünkü Yemen’in geleceğinin bir parçası olmalılar ve göz ardı edilemezler. Üçüncü olarak, başta Genel Halk Kongresi olmak üzere burada bulunan siyasi partiler var. Onların da sürecin bir parçası olmaları gerekiyor. Sürece dahil olanların çoğunluğu Yemen hükümeti ve Husilerin temsilcileridir. Onları dahil etmenin yollarını bulmalıyız.”
Şarku’l Avsat bugün Yemen Özel Elçisi Martin Griffith ile yapılan diyaloğun tam metnini yayınlayacak.