Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Griffiths Yemen Cumhurbaşkanı Hadi ile bir araya gelecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen’e yaptığı yoğun ziyaretlerini sürdürüyor. Hudeyde ve Yemen için kapsamlı çözüm arayışlarında olan Griffiths, BM Güvenlik Konseyi’ne brifing verdi. Griffiths’in desteği ile 2 ülke arasında olumlu sinyallerin verildiği belirtildi.

Mart ayında şu anki görevini devralan Griffiths, pazartesi günü Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi ile görüşmelerde bulunmak için Yemen’e gidecek. İlgili kaynakların açıklamasına göre, toplantıda Hudeyde’deki gerilimin azaltılması ve askeri operasyonların olmadığı bir çözüme ulaşılması konularının ele alınması hedefleniyor.

Batılı bir kaynak, Griffiths’in Husilerden teklifleri inceleyeceklerine dair sinyaller aldığını ve henüz teklifi reddetmediklerini belirterek, bu kez onların gerçekten teklifi inceleyeceğine dair bir hissin var olduğunu söyledi.

Batılı kaynak, durumu iyimserlikle ele alsa da Yemen’deki tarafların bir kısmı Griffiths’in çok iyimser olduğunu söylerken, diğer bir kısmı ise Husilerin savaşçı toplaması nedeniyle samimim olmadığı görüşünde.

Batılı kaynak, elçinin Hudeyde’de çözüm yolu bulunmasını sağlayacak BM düzenlemelerini her iki tarafında kabul edeceği konusunda ümitli olduğunu ifade ederek, Griffiths’in (BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) brifing vermesinin ardından yaptığı açıklamada belirttiği gibi) kapsamlı bir çözüm için resmi barış görüşmelerine başlayacağını söyledi.

BMGK yayınladığı açıklamada, BM’nin Yemen’deki siyasi bir çözüme yönelik çabalarına bütün tarafların yapıcı bir şekilde katılması için çağrıda bulundu.

Daha önce Yemen hükümeti ve Yemen’deki meşru hükümete destek veren koalisyon ülkeleri BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in çabalarına verdikleri desteği birçok kez vurgulamıştı. Yemen Dışişleri Bakanlığı, BM tarafından sunulan çözüm paketlerinin ‘bölünemez’ olması nedeniyle kabul görmediğini açıklamıştı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in teklifi değerlendirmeleri için Husilere zaman tanıktan sonra Hudeyde’nin çözümü için onlarla görüşmek üzere Sana’ya gitmesi bekleniyor.