Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Griffiths’in Hudeyde’ye yönelik 3 maddelik çözüm planı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Dışişleri Bakanı Halid el Yemeni, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Hudeyde konusundaki girişimlerini içeren üç ana maddeyi açıkladı.

Bu maddelerden ilkinin, Husi milislerin Hudeyde’den tamamen çekilmesi olduğunu aktaran el Yemeni, ikincisinin Aden’deki meşru hükümetin gözetimi altında, Hudeyde limanının kaynaklarının Merkez Bankası’na devredilmesi olduğunu kaydetti. Üçüncü maddenin ise BM gözlemcilerinin Hudeyde limanı üzerinden silah ambargosunun delinip delinmediğinden emin olmaya yardımcı olmak amacıyla limana girişiyle ilgili olduğunu belirtti.

El Yemeni, meşru hükümetin, Griffiths’in girişimlerinin neticesini beklediğini ancak bu bekleyişin sonsuza dek sürmeyeceğini ileti. Yemen Dışişleri Bakanı, hükümet ve Arap Koalisyonu’nun ülke topraklarının tamamını Husilerden kurtarmak için uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çok sayıda seçeneği olduğunun da altını çizdi.

Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr ise, Yemen halkının, meşru hükümete karşı yapılan darbeden bu yana Husi milislerin rejimi ve kurumları tahrip etmesinin ardından barışın gelmesi konusunda sabırsızlandıklarını söyledi. Başbakan, Yemen hükümetinin halkın beklediği adil ve kapsamlı barışı onayladığını kaydetti.

Ahmed bin Dağr ayrıca, kapsamlı müzakerelerde bulunmadan önce iyi niyet gösterisi olarak, Husi hapishanelerinde tutulan bütün mahkumların serbest bırakılması ve ülkenin her bölgesine insani yardım erişiminin kolaylaştırılmasının gerekli olduğuna dikkat çekti.

BM’nin Yemen’deki savaşı durdurma çabalarına meşru hükümetin tam destek verdiğini belirten Başbakan, darbeci Husi milislerin hiçbir zaman barışın tesisine yönelik ciddi adım atmadığını dile getirdi ve son dönemde Hudeyde kentinden çekilmeyi ısrarla reddettiklerini söyledi.

Dağr sözlerini şöyle sürdürdü:

“Husi milislerin kararı, komşu ülkeler ve uluslararası topluma şantaj yapmak ve Bab el-Mandeb Boğazı’nı kontrol altına almak için Yemenlilerin hayatı ve kanı üzerinde kumar oynayan İran’daki destekçilerine bağımlı hale gelmek yönünde oldu.”

Başbakan, Yemen’in işlerine müdahale etmesinin durdurulması ve milislere balistik füzeler de dahil silah yardımlarının önlenmesi amacıyla İran’a baskı yapılması için BM’ye yönelik çağrısını da yeniledi.