Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Griffths, Husilerin balistik füze saldırılarına rağmen barış çabalarını sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de İran destekli darbeci Husi militanların Suudi Arabistan topraklarına gerçekleştirdiği balistik füze saldırıları ve uluslararası sularda seyreden Suudi Arabistan’a ait bir petrol gemisine saldırı girişimine rağmen Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in barış sürecini başlatma çabalarından vazgeçmediği görülüyor.

Husilerin savaş ısrarı devam ederken, İran destekli darbeci grubun Resmi Sözcüsü Şeref Lokman, kara, deniz ve hava gücü olarak askeri seçeneklerinin çok fazla olduğunu söyledi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Griffths, Yemen’deki taraflarla buluşmak ve Yemen üzerinde etkili olan bölgesel aktörlerle görüş alışverişinde bulunmak için gerçekleştirmeyi düşündüğü Körfez gezisine başlamayı kararlaştırdı.

Diplomatik kaynaklar, Griffits’in körfez gezisine, bugün Umman Sultanlığı’nın başkenti Muskat’ı ziyaret ederek başlayacağını ve burada Ummanlı yetkililerin yanı sıra, şuanda Muskat’ta bulunan Husilerin Resmi Sözcüsü Muhammed Abdulselam ile bir görüşme gerçekleştireceğini tahmin ediyor.

Griffiths, Aden ziyareti erteledi

Griffiths, iki hafta gerçekleştirdiği Riyad ziyaretinde, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Muhsin el-Ahmar ile görüşürken, Yemen’in geçici başkenti Aden’e gerçekleştireceğini ilan ettiği ziyareti ise lojistik ve güvenlik eksikliği sebepleriyle ertelediğini duyurmuştu.

Şarku’l Avsat’a bilgi veren diplomatik kaynaklar, Griffiths’in gerçekleştireceği körfez gezisinin Umman Sultanlığı’nın başkenti Muskat’ın yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’yi de kapsayacağını belirtti. Griffiths’in körfez gezisi esnasında Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in partisi olan Genel Halk Kongresi (GHK) yetkilileriyle görüşme ihtimalinin olduğunu da sözlerine ekledi.

Griffiths’in Yemen Meşru Hükümeti yetkilileriyle görüşmek üzere yeniden Riyad’a gelmesi de beklentiler arasında. Griffiths, New York’a dönmeden önce Sana’da bir kez daha Husi liderleri ile görüşeceğini de belirtmişti.

Griffiths, BMGK’da barış planını da anlatacak

Diplomatik kaynakların bildirdiğine göre, Griffiths, New York’a dönüşünden sonra katılacağı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında, körfez gezisine dair izlenimleriyle birlikte Yemen için oluşturduğu barış planını da anlatacak.

Gözlemciler ise siyasi çözümden önce Husilerin çözüm inadının kırılması için meşru hükümet güçleri ve Arap Koalisyonu’nun askeri başarılar elde ederek Husileri masaya dönmeye mecbur bırakması gerektiğine dikkat çekiyor.

“Husiler askeri seçenekte ısrar ediyor”

Yemen Meşru Hükümeti, Husi militanların Suudi Arabistan topraklarına yönelik gerçekleştirdiği balistik füze saldırıları ve Suudi Arabistan’a ait bir petrol gemisine yönelik saldırı girişimini “Husiler askeri seçenekte ısrar ediyor” şeklinde niteleyerek, Yemen’de siyasi sürecin başta 2216 sayılı uluslararası karar olmak üzere BM tarafından belirlenen ilkeler çerçevesinde gerçekleştirilmesi çağrısı yapmıştı.

Husi darbeciler, 2016 yılında dönemin BM Yemen Daimi Temsilcisi İsmail Wild el-Şeyh Ahmet öncülüğünde gerçekleştirilen barış müzakerelerine ciddiyetle katılım sağlamamış ve Kuveyt’te düzenlenen müzakerelerin sonuç bildirgesine imza atmaktan kaçınmıştı.