Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Guantanamo’da tutulan Darbi serbest bırakılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Guantanamo Hapishanesi Sözcüsü, kanuni, diplomatik ve güvenlik prosedürler nedeniyle yapılan ertelemelerin ardından Ahmed Muhammed Haza el-Darbi’nin yakında serbest bırakılacağını açıkladı. Bu, ABD Başkanı Donald Trump döneminde çok nadir görülen bir karar olarak nitelendirildi.

Miami Herald gazetesi, Darbi’nin serbest bırakılmasının ertelenme nedenlerinden birinin hapishane mahkemesindeki yasal değişiklikler olduğunu açıkladı. Mahkeme, Darbi’nin meslektaşlarını casusluk yapmakla suçluyordu. Guantanamo Sözcüsü Sara Higgins dün, Suudi Arabistan asıllı 43 yaşındaki Darbi’nin Guantanamo’dan çıkması karşılığında suçlarını itiraf ettiğini, ayrıca hükümetler arasındaki anlaşmaya varılması için beklendiğini ifade etti.

Gazete, serbest bırakılma kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede bunun Pentagon Savaş Suçları Başsavcısı Mark S. Martins’in Guantanamo’daki tutsaklarla anlaşmaya varma konusundaki kabiliyetinin bir ölçüsü olduğunu belirtti. Darbi, 2014 yılında eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimi sırasında savaş suçu işlediğini ve terör eylemlerine katıldığını itiraf etmişti. Ayrıca Guantanamo’da bekleyen iki suçlu hakkında da tanıklık yapmıştı. 12 Ekim 2000’de Yemen’in Aden Limanı’nda USS Cole destroyerine yönelik intihar saldırını planlayan Abdurrahman el Nasiri ve 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Afganistan’da El-Kaide’yi yönetmekle suçlanan Abdul Hadi el-Iraki hakkında da ifade vermişti.

2002 yılında tutuklanan Darbi, 2003 yılında Guantanamo’ya sevk edildi. Geçen Guantanamo’daki askeri heyet Darbi’nin 11 Eylül saldırılarının ardından El Kaide’nin Arap Denizi’nde bir gemiyi bombalamasına yardım etmesi nedeniyle 13 yıl hapse mahkûm etti. Ceza süresi bu kararla başladı. Fakat Miami Herald gazetesine göre bu askeri heyetin bilgisi dışında cereyan etti. Darbi’nin avukatı, Suudi Arabistan’da ailesinin yaşadığı yerde ‘cihatçıları’ topluma kazandırma merkezinde hükmün yerine getirilmesi için anlaşma yapmıştı. Darbi’nin Guantanamo’daki son duruşmasında avukat kendisine tutuklu el-Iraki hakkında sorular sordu. Ayrıca Darbi’ ye savaş mahkemesi kovuşturma muhatabı olduğu için Camp Echo olarak bilinen hapishanenin özel bölümünde elde ettiği ayrıcalıklar hakkında da sorular sordu. Guantanamo’da Darbi, el-Iraki ve Naşiri’nin dışında diğer önemli suçlular da bulunuyor. Bunlardan biri de cinayet, cinayete teşebbüs, eski Pakistan Başbakanı Pervez Müşerref’e yönelik suikast ve 2003 yılında Bali’deki Marriott Hotel’e yönelik saldırıya destek vermekle suçlanan Majid Khan. Ayrıca 11 Eylül saldırılarının planlayıcıları Halid Şeyh Muhammed, Velid Bin Attaş, Salih Mübarek, Ali Abdulaziz Ali, Remzi Binalşib ve Mustafa Ahmed el Havsavi de bulunuyor.