Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Guantanamo’daki yaşlı mahkumlar için 12 milyon dolarlık sağlık yatırımı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Guantanamo hapishanesinde özel tıp merkezi, spor salonu ve ameliyat odası kurarak yaş mahkumlar için klinik benzeri yeni bir ortam oluşturdu. Bu amaçla hayatlarının geri kalanını hapishanede geçirecek yaşlı mahkûmların ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulacağı ifade edildi.

Bir grup gazetecinin ziyaret ettiği yeni tıp merkezinin odalarında yürüyüş bandı, hastane yataklarına benzer tıbbi bir yatak, tekerlekli sandalye ve tıbbi teçhizatlar olduğu belirtildi. Yeni tasarlanan hapishanenin odalarında ayrıca pencere yerine yarısaydam camların bulunduğu aktarıldı.

Yaş ortalaması yüksek bir hapishane

En az 40 tutuklunun bulunduğu Guantanamo’da en yaşlı tutuklunun 71, en genç tutuklunun 37, yaş ortalamasının ise 46 olduğu ifade edildi. Hapishanede ABD’nin özellikle 11 Eylül 2001 saldırısı olmak üzere çeşitli saldırılara katılmakla suçladığı en tehlikeli tutuklular bulunuyor.

Tutukluların serbest bırakılmayacağı anlaşıldığından ABD yönetimi, kampı daimi hapishaneye dönüştürmeye karar verdi. Washington’un ayrıca, Savunma Bakanlığı Guantanamo Ortak Görev Gücü Komutanı Tuğamiral John Ring’e tesisin en az 25 yıl daha açık kalması konusunda bir bilgi notu gönderdiği açıklandı.

12 milyon dolar harcandı

Guantanamo hapishanesi sözcüsü Ann Liyanus, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yaşlı tutuklular için nasıl hazırlanacağımızı ve nasıl tamamen insani ve güvenli bir altyapı sağlayarak bunu gerçekleştirebileceğimizi düşündük” dedi. Projeye 12 milyon dolar ayrıldığını ifade eden sözcü, tutukluların bir kısmının tıbbi teçhizatların bulunduğu modern saha hastanesine transfer edildiğini belirtti.

Güvenlik nedeniyle kimliği açıklanmayan bir sağlık ekibi çalışanı, ordunun 6 ila 9 ay arasında değişen vardiya sistemine göre klinikte çalışması için 3 doktor, 1 tıbbi asistan, 3 psikolog, 11 hemşire görevlendirdiğini açıkladı.

Mart 2018’de açılan tıp merkezinin boş olduğunu ifade eden çalışan, bu alanın bundan sonra hizmet vereceğini belirtti. Şu anda hiçbir tutuklunun tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duymadığını fakat ihtiyaç halinde kullanılması için tedarik edildiğini söyleyen sağlık çalışanı, tutuklular arasında diyabet, yüksek tansiyon, bağırsak hastalığı ve hareket bozuklukları olduğunu açıkladı.

Hapishanenin ilk katındaki hücreler psikiyatri kliniğine, muayene odasına ve bekleme odasına dönüştürüldü. Hapishanedeki psikiyatristler 9 ila 12 ay boyunca orada hizmet verebiliyor. Aynı şekilde Guantanamo’da görevlendirilen diğer askeri personellerin de tutuklularla etkileşimleri sınırlandırılıyor.

9 kişi hayatını kaybetti

Hapishanenin 2002’de açılmasından bu yana 7 kişi intihar, 1 kişi kalp krizi, 1 kişi de kanserden olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetti. Hapishanedeki görevli personel gazetecilere tutuklularının sağlık durumu hakkında bilgi vermezken, mahkumların açlık grevinde olduğu ifade edildi.

Tutukluların saldırganlıklarını yitirse de hala isyankar olduklarını ifade eden Tuğamiral John Ring, infaz koruma memuruna karşı yaptığı hata nedeniyle tutuklulardan birine karşı disiplin önlemlerinin alındığını belirtti. Ring ayrıca, “Mahkumların çoğu hala ABD ile savaş halindeler ve küçük direniş eylemleriyle savaşa devam ediyorlar” dedi.