Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gülen Hareketi operasyonu: 110 askere gözaltı kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

2016 yılındaki başarısız darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen Hareketi’ne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, şüpheli bulunan 110 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki örgüt yapılanması soruşturması kapsamında aralarında 3 albay, 2 yarbayın olduğu muvazzaf 110 şüpheli için gözaltı kararı verildi. Şüphelilerden 85’inin gözaltına alındığı ifade edilirken, 25 kişi için ise aramalar devam ediyor.

Türk yetkililer 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından resmi kurumlarda Gülen Hareketi’ne yönelik operasyonlara devam ediyor.

Gülen Hareketi’ne yönelik yürütülen operasyonlar kapsamında, 77 binden fazla kişi tutuklanırken, 150 binden fazla kişi de görevinden alındı. Bu temizlik operasyonları yurtdışından şiddetli eleştiriler alsa da Ankara, herhangi bir isyan olasılığının ortadan kaldırılmasını gerekli görüyor.

Enis Berberoğlu tahliye edildi

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, CHP milletvekili Enis Berberoğlu’na, MİT TIR’ları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı. Daire, milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi.

Mahkeme, Berberoğlu’nu, “devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Dosyayı yeniden ele alan İstinaf Mahkemesi, bu kez Enis Berberoğlu’na “casusluk” suçundan değil, “devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi ve tutukluluğunun devamına hükmetti.