Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gülen Hareketi’nin TSK yapılanmasına operasyon | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 1999 yılından bu yana ABD’de yaşayan ve 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin lideri olmakla suçlanan Fetullah Gülen Hareketi’nin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına karşı başlattığı soruşturmada, çok sayıda asker ve sözde TSK imamı hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 333’ü asker, 27’si TSK imamı olmak üzere 360 şüpheli hakkında çıkarılan gözaltı kararı doğrultusunda operasyonlarını sürdürüyor.

Türk makamlarının, başarısız darbe girişiminin ardından başlattığı operasyonlar son haftalarda genişletildi. Son olarak 79 öğretmen ve onlarca askerin yanı sıra yargı görevlileri de dahil olmak üzere 6 bin kişi görevlerinden uzaklaştırıldı. Başarısız darbe girişiminden sonra Gülen Hareketi üyesi oldukları gerekçesiyle bugüne kadar 60 bin kişi tutuklandı. 160 bin kamu görevlisi, görevlerinden uzaklaştırıldı. Batı ve uluslararası sivil toplum kuruluşları, bu operasyonları muhaliflerine karşı yürütülen bir kampanya olarak nitelendirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiriyor.

Öte yandan, Türk makamlar, gözaltına alınan Alman gazeteci Meşale Tolu’nun kocasını da serbest bıraktı. Berlin merkezli “Meşale Tolu’ya Özgürlük” inisiyatifinin sözcüsü Baki Selçuk, Tolu’nun eşi Suat Çorlu’nun Salı günü İstanbul’da yapılan ilk duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildiğini belirtti. 30 Nisan’da evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alınan Tolu, ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla 6 Mayıs’ta tutuklanmıştı. Kocası ise daha önce terörle bağlantılı olduğu şüphesiyle hapis cezasına çarptırılmıştı.