Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güneş fırtınası dünyayı etkisi altına alacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güneş fırtınasının bugün atmosfere çarpması bekleniyor. Bu durum enerji kaynaklarını ve uzay istasyonları etkileyebilir.

Daily Mail’in haberine göre bilim insanları, güneşi çevreleyen büyük bir delik olduğunu ve bu deliğin Kuzey Amerika ve İngiltere’yi karanlığa gömebileceğini söyledi.

Fırtına, güneşin manyetik alanının uzaya uzandığı alanda çok hızlı hareket ediyor. Uydu tarafından çekilen görüntülerde geniş siyah alanlar olduğu görülüyor.

Amerika Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA), Güneş üzerinde gerçekleştirdiği gözlemler sonucu G2 seviyesinde bir Güneş fırtınasının atmosfere yaklaştığı belirtildi. Güneş fırtınalarının 5 seviyesi var ve G5 en şiddetli fırtınaları temsil ediyor. Yani G2 orta seviye bir fırtına ancak bu tür fırtınaların bile Dünya üzerinde pek çok etkisi görülüyor.

Güneş fırtınalarına sebep olan Güneş lekeleri, döngüsünü 11 yıl gibi bir zamanda tamamlıyor. İçinde bulunduğumuz dönem de bir Güneş fırtınası yaşanması için en uygun zamanlardan biri ve Güneş’in aktiviteleri de bunu gösteriyor.