Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Afrika’da dondurulmuş et ithalatı yasaklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afrika ülkelerinden Mozambik’te, dondurulmuş etten kaynaklandığı belirtilen listeria hastalığını önlemek için komşu ülke Güney Afrika’dan et ithalatının yasaklandığı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Güney Afrika’daki listeria bakterilerinin salgınının bugüne kadar dünyada kaydedilen en büyük salgın olduğunu bildirdi.

Mozambik Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığı Sözcüsü Florencia Cipriano, yaptığı açıklamada, Güney Afrika’da çıkan listeria hastalığı nedeniyle bu ülkeden dondurulmuş etlerin ithalatının yasaklandığını belirtti.

Cipriano, “Güney Afrika’dan gelen buzlu tavuk, sosis ve salam gibi dondurulmuş etlerinden bahsediyoruz. Listeria hastalığını önlemek için yurt dışından gelen soğuk etlerin ithalatını yasakladık” dedi.

Cipriano, bugünden itibaren ülkedeki otel, restoran gibi yerlerde satılan bu tür etlerin toplatılmaya başlandığını kaydetti.

Hastalık Güney Afrika’da 180 can aldı

Güney Afrika Sağlık Bakanı Aaron Motsoaledi, dün yaptığı açıklamada, ülkede ortaya çıkan listeria hastalığı nedeniyle 180 kişinin hayatını kaybettiğini belirtmişti.