Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Afrika’da madende mahsur kalan 955 işçi kurtarıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Afrika’da elektrik arızası sebebiyle madende mahsur kalan işçilerin güvenle madenden çıkarıldığı duyuruldu.

Sibanye Gold Şirketi Şirketi Sözcüsü James Wellsted tarafından yapılan açıklamada, madende mahsur kalan 955 madencinin tamamının dışarıya çıkarıldığı belirtildi. Bazı madencilerin susuzluk ve yüksek tansiyon gibi şikayetleri olduğundan bahseden Sözcü Wellsted, işçilerin herhangi ciddi bir sağlık probleminin olmadığını vurguladı.

Johannesburg’un 290 kilometre güneybatısındaki Free State eyaletine bağlı Welkom şehri yakınlarındaki Beatrix altın madeninin bulunduğu bölgede Çarşamba günü başlayan şiddetli fırtına, elektrik hatlarının kopmasına ve işletmenin elektriksiz kalmasına yol açtı. Elektrik kesintisi sebebiyle çalışmayan asansörler, gece vardiyasında çalışan madencilerin dışarı çıkamamalarına neden oldu.

Daha sonra yapılan açıklamada, elektrik sorunun giderildiği ve madende bulunan 955 işçinin kurtarılmaya başlandığı duyurulmuştu.

Kurtarma çalışmaları sırasında açıklama yapan Şirket Sözcüsü Wellsted, işçilerin, havalandırma sisteminin iyi çalıştığı güvenli alanda toplandıklarını, işçilere su ve yiyecek temin ettiklerini belirtti.

Bölgede sık sık maden kazaları yaşanıyor

Güney Afrika dünyanın en derin madenlerine sahip. Maden ve İnşaat İşçileri Sendikası Birliği’ne (AMCU) göre, bölgede sık sık maden kazaları yaşanıyor. Bu kazalardan biri 2015’te 77 madencinin ölümüne yol açan maden kazasıydı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında yaşanan bir başka maden kazasında, Johannesburg yakınlarındaki bir altın madeninde meydana göçükte 5 işçi ölmüştü.

Güney Afrika, başta altın olmak üzere zengin mineral rezervlerine ve dünyanın en derin altın madenlerine sahip. Ancak rezervlerin azalması sebebiyle üretimde son yıllarda ciddi bir düşüş yaşanıyor.