Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Afrika’nın yeni devlet başkanı Ramaphosa | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın istifası sonrası iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC) lideri Cryil Ramaphosa, ülkenin yeni devlet başkanı seçildi. Aynı zamanda sendikacı ve iş adamı da olan 65 yaşındaki Ramaphosa, göreve gelmesinden sonra yaptığı ilk açıklamada, eski devlet başkanı Zuma’nın karıştığı yolsuzluklarla mücadeleyi önceliği olarak kabul edeceğini ifade etti.

Güney Afrika Anayasa Mahkemesi Başkanı Mogaveng Mogaveng, Cyril Ramaphosa’nın resmen devlet başkanı olarak seçildiğini açıklarken, Ramaphosa göreve gelmesinin hemen ardından yolsuzluğu bitireceğini vaat ederek, “Halkı hayal kırıklığına uğratmamak için gerekli bütün çabaları ortaya koyacağım” dedi.

Ramaphosa, Aralık ayında ANC Başkanlığı’na seçildiği ilk günden itibaren Zuma’nın görevinden ayrılması gerektiğini dile getiriyordu. Görev süresi sona eren Zuma, devlet başkanlığından ayrılmayı reddetmesine rağmen parti yönetimi, Salı günü yayınladığı açıklamada, Zuma’ya istifa çağrısında bulunmuştu.

Jacob Zuma ise dün yaptığı basın açıklamasında, Güney Afrika için elinden geleni yaptığını ancak partisinin bölünmemesi için resmen istifa ettiğini açıklamıştı.

Afrika Ulusal Kongresi Partisine (ANC) hayatı boyunca hizmet ettiğini ve tüm enerjisini bunun için harcadığını dile getiren Zuma, 2009’dan beri Güney Afrika Devlet Başkanı olarak Güney Afrika halkına elinden geldiğince hizmet ettiğini sözlerine eklemişti.

Zuma, güven oylamasından korkmadığını ama partisinde kendinden kaynaklı bölünmelere de izin vermeyeceğini belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı, konuya dair yayınladığı açıklamada, Güney Afrika’da yaşanan gelişmeleri dikkat ve önemle takip ettiğini bildirdi.

Açıklamada, “Zuma’nın istifasını biliyoruz ve Güney Afrika’daki siyasi gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz. Bu konu, seçilmiş Güney Afrika yönetiminin çözmesi gerek bir iç meseledir” ifadeleri kullanıldı.

Zuma’nın istifası, Johannesburg borsasını da olumlu etkiledi. Borsa, Perşembe gününe yüzde 2.1’lik bir büyümeyle başladı. Güney Afrika para birimi ise üç yıl sonra ilk kez dolar karşısında değer kazandı.