Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney ile Kuzey Kore arasındaki iletişim hattı açıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore’nin Güney Kore ile 2016’da kapattığı acil durum iletişim hattını yeniden açtı.

Pyonyang yönetimi, iki ülke sınırındaki askerden arındırılmış bölgede yer alan Panmunjom köyündeki acil durum iletişim hattını yeniden açma kararı aldı. İletişim kanalı 1950-1953 Kore Savaşı’nın bitiminde yapılan anlaşma ile açılmıştı. Ateşkesten sonra ilk defa 2016’daki kapanışından yaklaşık 2 yıl sonra yeniden iletişim sağlandı. Güney Kore Birlik Bakanlığı’ndan bir yetkili herhangi bir ayrıntı vermeden hat üzerinden ilk olarak, ‘20 dakikalık telefon görüşmesi’ yapıldığını söyledi. Güney Kore, Kuzey Kore liderinin, olumlu konuşmalarının ardından Pyongyang köyünde Kuzey ile görüşme önerisinde bulundu.

Kuzey Kore lider Kim Jong-un, yeni yıl konuşmasında, ülkesinin nükleer bir devlet olduğunu tekrarlamış, “Bütün ABD, nükleer silahlarımızın menzili içinde ve bir nükleer düğme her zaman masamda duruyor. Bu bir tehdit değil, gerçek” diyerek uyarıda bulunmuştu.

Kuzey Kore lideri Kim’in “Nükleer düğme masamda” açıklamasına ABD Başkanı Trump’tan yanıt gecikmedi. Trump, Twitter’dan, “Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ‘Nükleer düğme masamda’ dedi. O bitik ve açlık çeken rejiminden biri lütfen kendisine söylesin: Benim de bir nükleer düğmem var ama onunkinden daha büyük ve daha güçlü. Ayrıca benim düğmem çalışıyor!” açıklamasında bulundu.