Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore Devlet Başkanı’ndan Pyongyang Deklarasyonu’na övgü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, eylül ayında imzalanan Pyongyang Deklarasyonu’nun Kuzey Kore ile aralarındaki ilişkilerin gelişmesi, askeri gerilimin hafiflemesi ve Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tam olarak arınmasını hızlandıracağını söyledi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap’da yer alan habere göre Moon Jae-in, ‘Pyongyang Ortak Deklarasyonu’ ve ‘Panmunjom Deklarasyonu’nun uygulanması için askeri anlaşma’ konularının onaylanmasına ilişkin Devlet Başkanlığı ofisinde düzenlenen kabine toplantısına başkanlık etti.

Moon, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Pyongyang Deklarasyonu, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tam olarak arındırılmasına destek olacak ve askeri gerilimi azaltarak Koreler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini daha kolay hale getirecek. Anlaşma, sadece halkımızın güvenliğini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda Kore Yarımadası’ndan askeri riskleri kaldırarak ekonomimize de yardımcı oluyor.”

Söz konusu anlaşmanın Kuzey Kore’deki insan haklarının iyileştirilmesini teşvik etmeye yardım edeceğine de dikkat çeken Moon Jae-in “Bu, uzun zamandır dezavantajlara maruz kalan, sınıra yakın bölgelerdeki halkın da yararına olacak” dedi. Bakanlara onay sürecinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için çabaları birleştirme çağrısında bulundu.

Pyongyang Deklarasyonu onaylandı

Güney Kore hükümeti, toplantının ardından Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Pyongyang’daki üçüncü zirvede imzalanan Pyongyang Deklarasyonu’nu ve askeri anlaşmayı onayladı.

Pyongyang Deklarasyonu, taraflar arasındaki düşmanlığı sona erdirmeyi, işbirliğini ve Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırmayı hedefliyor. Askeri anlaşma da iki ülke sınırı boyunca bir tampon bölge oluşturarak sınır bölgelerindeki tüm düşmanca eylemlerin durdurulmasını sağlayacak.