Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore heyeti bu hafta Pyongyang’a gidecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile düzenlenecek zirveye yönelik hazırlıkları görüşmek için ulusal güvenlik danışmanını Pyongyang’a gönderecek.

AFP’nin haberine göre Moon Jae-in, Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-yong’u bu ay Moon ve Kim arasında düzenlenecek toplantıdan önce bazı ayrıntıları görüşmek üzere gönderilecek heyete başkanlık etmesi için elçi olarak görevlendirdi.

Güney Kore Başkanlık Sözcüsü Kim Eui-kyeom, Chung Eui-yong’un çarşamba günü Pyongyang’ı ziyaret edecek 5 kişilik heyete başkanlık edeceğini açıkladı.

Güney Kore İstihbarat Şefi Suh Hoon’un da aralarında bulunduğu heyet iki ülke arasındaki ortak sınır boyunca nadiren kullanılan hava yolu ile doğrudan Kuzey Kore’ye seyahat edecek. Bu ziyaret, Chung’un bu yıl Pyongyang’a yaptığı ikinci ziyaret olacak.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Sözcü, heyetin Kuzey Kore lideriyle bir araya gelip gelmeyeceğine dair açıklamada bulunmadı.

Moon ve Kim, nisan ayında sınır kasabası Panmunjom’da düzenlenen tarihi zirvenin ardından ikinci kez bir araya gelecek.

İki ülkeden heyetler Panmunjom Ateşkes Köyü’nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından eylül ayında Koreler arası üçüncü bir zirve düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Kore Yarımadası’ndaki yakınlaşma çabaları, 12 Haziran’da Trump ve Kim arasında Singapur’da düzenlenen tarihi zirveye önemli katkılarda bulundu. Zirve, Trump ve Kim arasında gerçekleşen zirve ve ‘Kore Yarımadası’nda tam bir nükleer silahsızlanma’ için çalışma sözü verilen bildiri ile sonuçlandı. Ancak yapılan açıklamada sürecin nasıl işleyeceğine dair ayrıntı verilmedi. Pyongyang kısa süre sonra ABD’nin doğrulanabilir ve geri dönüşü olamayan silahsızlanma talebini kınadı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), ağustos ayının sonlarında yayınladığı raporunda Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerini durdurduğuna dair herhangi bir kanıtın olmadığını bildirdi.

Trump geçen hafta Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanma konusunda yeterli gelişme kaydetmediğini belirterek ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan Pyongyang’a yapılması planlanan ziyareti iptal etmesini istemişti.