Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore, Japonya ve Çin’i kapsayan üçlü zirve gelecek hafta Tokyo’da düzenlenecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Seul tarafından yapılan açıklamada, Güney Kore, Japonya ve Çin liderlerinin gelecek hafta Japonya’nın başkenti Tokyo’da üçlü zirve düzenleyeceği belirtildi.

Açıklamada, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Çin Başbakanı Li Keçiang’ın 9 Mayıs’ta Tokyo’da düzenlenecek olan zirveye katılacağı ifade edildi.

Üçlü zirve, geçtiğimiz Cuma günü Güney Kore Devlet Başkanı ile Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında gerçekleşen, Kore Yarımadası’nda nükleer silahsızlanma ve bu yılın sonunda kalıcı bir barış anlaşmasına varma konusunda taahhütte bulundukları tarihi zirvenin hemen ardından gerçekleşiyor.

Bu zirve, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore liderini bir araya getirecek olan zirvenin de yolunu açtı.

Moon’un Tokyo ziyareti, tarih ve toprak üzerindeki ihtilafların iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasına yol açması nedeniyle, altı yıldan fazla süredir Güney Koreli bir Devlet Başkanı’nın Japonya’ya ilk ziyareti olacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin Başbakanı’nın Tokyo zirvesine katılacağını teyit etti.

Zirve 1 gün sürecek

Güney Kore Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Moon Jae-in’in, üçlü zirvede, Güney ve Kuzey Kore zirvesinin sonuçlarına ilişkin bilgi vermek, Kore yarımadasında nükleer silahsızlanma ve barış için işbirliğini geliştirmenin yollarını tartışmak amacıyla Tokyo’ya bir günlük ziyaret gerçekleştireceği bilgisi verildi.