Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore, Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımların kaldırılmasını tartışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-Wha, bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin, Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırımları kaldırmak üzerine çalıştığını belirtti.

Yonhap haber ajansına göre Kang, bakanlığın yıllık meclis değerlendirmesi sırasında meclis üyelerine hitap ettiği konuşmada, hükümetin yaptırımları kaldırmayı düşünüp düşünmediği konusundaki bir soruya cevap olarak, “Konuyla ilgili devlet organlarıyla istişare edilerek gözden geçiriliyor” şeklinde yanıt verdi.

24 Mayıs prosedürleri olarak bilinen bu yaptırımlar 2010 yılında Kuzey Kore’nin Güney Kore donanmasına ait bir savaş gemisini batırdığının ortaya çıkmasının ardından uygulanmaya başlanmıştı.

Eski Güney Kore Cumhurbaşkanı Li Myong-bak yönetimi, insani yardımlar dışında neredeyse iki Kore ülkesi arasındaki tüm ilişkileri engelleyecek yaptırımlar uygulamıştı.

Bakan Kang, hükümetin yaptırımları kaldırmayı düşündüğünü söyledi. Bu, Seul ve Pyongyang arasındaki ilişkileri geliştirmeye amaçlayan önemli bir adım olarak görülüyor. Bakan, ayrıca nükleer silahsızlanma konusunda ülkesinin görüşmeleri kolaylaştırmaya yönelik aktif çabalar göstermeye devam edeceğini de yineledi.

Öte yandan ABD ve Kuzey Kore arasında gerçekleşecek ikinci zirvenin tarihi hakkında açıklama yapan Trump, görüşmenin 6 Kasım’daki seçimlerin ardından gerçekleşeceğini söyledi.