Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore: Pompeo’nun Kuzey Kore ziyaretinin iptalinde irtibat bürosu planımızın etkisi var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kuzey Kore’ye yapacağı ziyaretin ani bir şekilde iptal edilmesi kararında, Kuzey-Güney Kore arasında bu ay açılması planlanan irtibat bürosunun etkili olduğunu açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideriyle bir araya geldiği zirveden bu yana Pyongyang’ın nükleer silahlardan arınma çabalarını durduğuna dikkat çekerek, Pompeo’nun Kuzey Kore’ye önceden planlanmış olan gezisini aniden iptal etmişti.

“Şimdi yeni bir durum ortaya çıktı”

Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü Kim Eui-kyeom, “İrtibat bürosu açma planımızın Pompeo’nun ziyaretinin iptal edilmesi üzerinde etkisinin olmadığı söylenemez” dedi.

Eui-kyeom açıklamasına şu ifadelerle devam etti; “Söz konusu irtibat bürosunu, Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Kuzey Kore’ye yapacağı ziyaret esnasında açmayı düşünüyorduk. Şimdi yeni bir durum ortaya çıktı ve buna göre planı yeniden gözden geçirmeye ihtiyaç var.”

Güney Kore, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, iki Kore arasındaki ilişkileri geliştirmek için yürüttüğü çabalar kapsamında Kuzey Kore sınırında bir irtibat bürosu kuruyor.

Güney Kore hükümeti, ofisi Ağustos ayı içerisinde açmayı planladığını açıklarken, muhalif milletvekilleri, analistler ve yerel medya, ofise nakledilecek olan malzemelerin Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD’nin Kuzey Kore’ye karşı yaptırımlarını ihlal edeceği yönündeki endişelerini dile getirdi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise, irtibat bürosuna gönderilecek olan tüm materyallerin Güney Kore personeline yönelik yapılan çalışma ve hizmet kapsamında olduğuna dikkat çekilerek, bunların Kuzey Kore’ye ekonomik bir kazanç sağlamayacağı vurgulandı.