Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore: Pyongyang nükleer füzelerden vazgeçmedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Seul – Washington: Şarku’l Avsat

Güney Kore ve ABD istihbaratlarının Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’ne (CSIS) bağlı “Paralelin Ötesi” internet sitesinde yayınladıkları raporda Kuzey Kore’de füze ve benzeri teknolojilerin üretilmesi için kullanılan 13 gizli tesisin yerlerinin tespit edildiği bildirildi. Seul, yaptığı açıklamada bu bilgilerin yeni olmadığını, yıllardır bilindiğini ve bu konuda gerekli mercileri bilgilendirdiğini duyurdu.

Seul Başkanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada Güney Kore ve ABD istihbaratının raporunda belirtilen üsleri daha önceden bildikleri ifade edildi.

Trump, geçen haziran ayında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Singapur’da yaptığı zirveye övgüde bulunarak “Müzakereler, Kore Yarımadası’ndaki nükleer silahların yok edilmesine giden yolu açtı” ifadelerini kullandı. Bu müzakereler savaşın eşiğinde olan iki ülke arasındaki gerilimi azalttı.

Singapur zirvesinden bu yana herhangi bir nükleer ya da füze denemesi yapmadı. Füze sistemlerinin test edildiği üs de kapatıldı. Ayrıca ABD’nin tavizleri karşılığında ülkedeki tüm nükleer komplekslerde faaliyetlerin sonlandırılacağı taahhüdünde bulunuldu.

Ancak son dönemde taraflar arasında nükleer silahsızlanmaya ilişkin görüşmeler durma noktasına geldi. Son olarak Pyonyang yönetimi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile üst düzey bir Kuzey Koreli yetkili arasında geçen hafta yapılması planlanan görüşmeyi iptal etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, görüşmenin ertelenmesine dair net bir bilgi paylaşmazken toplantının “takvimler karşılıklı imkân verdiğinde” yeniden planlanacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanı’nın Kim Yong-chol ile yapacağı görüşmenin ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında ikinci bir zirveye zemin hazırlaması bekleniyordu.

Merkez’de Kuzey Kore araştırmaları yürüten Victor Cha konuya dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu üslerdeki çalışmalar durdurulmadı… Halen devam ediyor. Trump’ın kötü bir anlaşmaya imza atması herkesi endişelendiriyor. Sadece bir füze deneme merkezini dağıttılar. Birkaç adım daha atıp karşılığında barış anlaşması imzalayabilirler.”