Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore, savunma sistemlerini ABD işbirliği ile güçlendirmeyi planlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin Japon hava sahasına bir balistik füze gönderdikten günler sonra cuma günü, Seul’un füze savunma yeteneklerini artırma kararı aldı.

Beyaz Saray sözcüsü, Seul’de ABD Başkanı Donald Trump ve Güney Koreli mevkidaşı Moon Jae-in Seul’un Kuzey Kore’ye karşı savunma güçlerini güçlendirmeye karar verdiklerini doğruladı.

Pyongyang, salı günü Japonya üzerine Güney Kore’de Washington ve Seul tarafından yapılan ortak askeri tatbikatlara karşı, sıkı önlemlere hazırlık olarak ‘Huasong-12’ tarzı orta menzilli balistik bir füze fırlatmıştı.

Kuzey Kore, füzeyi, ABD ve Güney Kore kuvvetlerinin 10 gün süren ‘Ulchi Özgürlük Muhafızları’ (Ulchi Freedom Guardian) askeri tatbikatlarının tamamlanmasının denetimi sırasında fırlattı. Kuzey Kore söz konusu tatbikatları bir provokasyon ve askeri bir tepki olarak görmekte.

ABD bombardıman uçakları ve savaşçıları, güç gösterisi için Güney Kore ile yapılan tatbikata katıldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump ve Güney Koreli mevkiidaşının, ‘Kuzey Kore’nin istikrarı bozması ve gerilimi tırmandırması’ hakkında telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

ABD Başkanlığı, Trump ve Moon’un ‘savunma alanında işbirliği yaptıklarını ve Güney Kore’nin savunma yeteneklerini güçlendirerek ittifakı güçlendirme kararı aldıklarını’ belirtti. Bu bağlamda Trump’ın, Güney Kore’den milyarlarca ABD doları değerinde askeri ekipman satın alınmasına onay verdiğini de bildirdi.

2001 yılında Seul ve Washington arasında imzalanan ve yürürlükte olan bir anlaşma şu an Güney Kore’nin, 800 kilometrelik ve 500 kilogramlık balistik füzelere sahip olmasına izin vermekte. Fakat Seul maksimum ağırlığı bin kilograma yükseltmek istiyor.