Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore şirketlerine, Pyongyang’a yönelik ambargo suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore Gümrük Kurumu, ülkede hizmet veren bazı şirketlerinin, Kuzey Kore’den kömür ve demir satın alarak bu ülkeye yönelik uluslararası ambargoları ihlal ettiklerini açıkladı.

Gümrük yetkililerine göre, söz konusu şirketler tarafından, Nisan ve Ekim 2017 arasında 35 bin ton kömür ve demir, Rusya üzerinden Güney Kore’ye ithal edildi.

Yetkililer, “Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Kuzey Kore’ye uygulanan bütün ticaret gemilerin Güney Kore limanlarına girişi engellenecek” dedi.

Ambargoların delinmesine ilişkin 10 ay devam eden soruşturmanın sona erdiğini ifade eden Gümrük Kurulu açıklamasında, ambargoları delen şirketlerin Kuzey Kore’den aldıkları kömür ve demiri önce Rusya’ya nakledildiğini ve bu malların Rus malı olarak Güney Kore’ye ithal edildiğini kaydetti.

BM, geçtiğimiz hafta yayınladığı raporda, Pyongyang yönetimini uluslararası ambargoları milyonlarca dolar değerinde kömür ve demir ihraç ederek ihlal etmekle suçlamıştı.

BM Güvenlik Konseyi ise geçtiğimiz yıl, Kuzey Kore’nin ekonomik kaynaklarını kesme hedefiyle, bu ülkenin başlıca ihraç mallarını yasaklamıştı.