Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore, Trump-Kim zirvesi öncesi Kuzey Kore ile barış ittifakı istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore tarafından bugün yapılan açıklamada Seul yönetiminin Kuzey Kore ile uzun süredir devam eden çatışmasızlık halini bir barış ittifakıyla taçlandırmak istediği bildirildi.

Bir yandan ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un arasında bir zirve gerçekleştirilmesi beklenirken diğer yandan da Güney ve Kuzey Kore liderleri arasında, 1950-1953 yılları arasında gerçekleşen Kore Savaşı’nın izlerinin tamamen silinmesi için 27 Nisan tarihinde düzenlenecek zirvenin hazırlıkları sürdürülüyor.

İki lider arasında gerçekleştirecek zirveye dair bilgi veren Güney Kore Devlet Başkanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, “Bu görüşmeyle Kore Yarımadası’nda uzun süredir var olan çatışmasızlık halini barış ittifakına çevirmek istiyoruz” diye konuştu.

Yetkili açıklamasında ayrıca “İki taraf arasındaki düşmanlığın geride kalması için görüşmelerde bulunmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 70 yıl önce yaşanan Kore Savaşı’nın barış anlaşmasıyla değil ateşkesle sona ermesi nedeniyle Kore Yarımadası’ndaki savaş durumu resmi olarak devam ediyor.

ABD-Kuzey Kore gerilimi

ABD Başkanı Donald Trump, Rex Tillerson’ın yerine Dışişleri Bakanlığı’na atadığı CIA Başkanı Mike Pompeo’nun geçen hafta Kuzey Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, başkent Pyongyang’da Kim Joung-Un ile görüştüğünü açıkladı.

Trump, Kore Yarımadası’ndaki duruma dair yaptığı açıklamada “İnsanlar Kore Savaşı’nın henüz bitmediğini bilmiyor. Savaş devam ediyor ve taraflar savaşı bitirmenin yollarını arıyor. İttifaka ulaşırlarsa bunu kutlarım. Aynı süren görüşmeler nedeniyle tarafları da tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Kuzey Kore ile diplomatik görüşmelerin sürdürülmesi için iyi niyetli bir yaklaşım olduğuna inandığını belirten Trump, Kim Jong-Un ile daha önce mayıs ayının başında gerçekleştirileceği ilan edilen görüşmesinin ise mayıs sonuna ertelenebileceğini dile getirdi.
Trump, açıklamasında, ayrıca, “Eğer zirve gerçekleşmezse ABD ve müttefikleri Kuzey Kore’ye yönelik baskılarını sürdürecek” dedi.

Pompeo’nun Pyongyang ziyareti hakkında bilgi veren ABD’li üst düzey bir yetkili ise ziyaretin Güney Kore İstihbarat Başkanı Suh Houn ve Kuzey Koreli mevkidaşı Kim Jong Choul tarafından, Kim Joung-Un’un diyalog görüşmelerine hazır olup olmadığını görmek amacıyla organize edildiğini kaydetti.