Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore ve ABD, İran’a yaptırımları sürdürecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore ve ABD, Başkan Donald Trump’ın Tahran’a uygulanan yaptırımları kaldıran uluslararası anlaşmadan çekilmesinin ardından bugün yaptırımların sürmesine ilişkin görüşmelere başladı.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, ABD ve Güney Koreli tarafların İran’a yaptırımlar konusunda Washington ile Seul arasındaki yakın iş birliğinin sürdürülmesine ilişkin müzakerelerin ilk turunu Seul’de gerçekleştirdiğini aktardı. Görüşmelere Seul adına Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Ekonomi İşleri Vekili Yun Kang-hyeon katılırken, Washington heyetine Uluslararası Güvenlik ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme İşleri Sorumlusu Dışişleri Bakan Yardımcısı Chris Ford başkanlık etti.

Güney Kore, görüşmelerde özellikle İran’la çalışan Koreli şirketlerde, Tahran’a karşı yaptırımların yeniden başlatılmasının Kore ekonomisine olan olumsuz etkisinin minimize edilmesine odaklanıyor.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı müzakerelerin açılış oturumuna dair ayrıntıları açıklamayı reddederken, hükümet müttefiki ABD ile istişarelere devam edeceğini belirtti.

Öte yandan Bakanlıktan yapılan açıklamada, Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-Wha’nın, bugün erken saatlerde ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.