Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore’de rüşvetle suçlanan milletvekili intihar etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore’de muhalif milletvekili Ro Ho-çan, hakkındaki rüşvet iddiası nedeniyle intihar etti.

Güney Kore polisinin aktardığına göre, dürüstlüğü ve reformculuğu ile tanınan muhalif milletvekilli Ro Ho-çan, hakkındaki rüşvet iddiası nedeniyle intihar etti.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, bir güvenlik görevlisinin, pazartesi sabahı İlerici Adalet Partisi meclis bloğu lideri 61 yaşındaki Ro Ho-çan’ın cesedini, Seul’un merkezinde bulunan evinin girişine yakın bir yerde bulduğunu kaydetti.

Cebinden 3 intihar notu çıktı

Polis, Ho-çan’ın ceketinin cebinde, ikisini ailesi biri de partisi için yazılmış olan 3 intihar notu buldu.

Ro’nun, sanal ortamda ülke siyasetinin önde gelen isimlerine yönelik kamuoyu oluşturarak manipülasyon yapılmasıyla ilgili skandalın odağındaki, “Druking” mahlasıyla tanınan blog yazarının yardımcısından yaklaşık 35 bin dolar para aldığı iddia edilmişti.

Ho-çan, notunda, “Hiçbir talep söz konusu olmadı ve para için herhangi bir şey yapmaya söz vermedim. Daha sonra uygun bir şekilde muhafaza etmem gerektiğini öğrendim. Çünkü fonlar gönüllü olarak grup üyelerinden toplanmıştı, fakat ben yapmadım” ifadelerini kullandı.

“Kimi suçlayabilirim”

Notun devamında ise, “Kimi suçlayabilirim? Gerçekten aptalca bir seçim ve utanç verici bir karardı. Sorumluluk almak zorundayım. Bu büyük bir hata ve ağır bir sorumluluk. Cezai yaptırımlar ya da parti tarafından verilecek disiplin cezası yeterli olmayacak. Ben artık burada duruyorum, umarım parti ilerici fikirleri ile yoluna devam eder” ifadeleri yer alıyordu.

İntihar eden milletvekili tarafından aileye bırakılan iki intihar notu ise yayınlanmadı.