Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Kore’den Kuzey Kore’ye daha sık görüşme çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, resmi zirve toplantılarının yanı sıra önceden belirlenmiş görüşmeler de dahil olmak üzere Kuzey Kore ile daha fazla spontane görüşme yapmanın mümkün olduğunu söyledi.

Moon bakanlarla yaptığı görüşmelerde şunları söyledi;

“Son Güney ve Kuzey Kore zirvesinin en önemli sonucu, liderlerin kolayca iletişim kurmalarıdır. Liderler, normal bir toplantı gibi karmaşık prosedür ve formaliteler olmaksızın acil konuları tartışmak için kolayca randevu alıp bir araya gelebilir. Resmi zirvelerin yanı sıra ihtiyaç olduğunda bir araya gelmek iki Kore arasındaki ilişkileri hızlandıracaktır.”

Moon ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçtiğimiz cumartesi günü Panmunjom sınır köyünde sürpriz bir toplantı düzenleyerek, ABD-Kuzey Kore zirvesinin düzenlenmesine dair anlaştı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta, 12 Haziran’da Singapur’da yapılması planlanan zirveden çekildiğini açıklamış, daha sonra Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir araya geleceği bir zirveye hala açık olduğunu ve 12 Haziran’da dahi bu görüşmenin mümkün olabileceğini dile getirmişti.