Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Sudan: ABD’nin petrol yaptırımları barış çabalarını baltalayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Sudan hükümeti, ABD yönetiminin ülkede faaliyet gösteren bir dizi petrol şirketine yönelik uyguladığı yaptırımların ülkede barış ve istikrarı yeniden tesis etme çabalarını bozacağı uyarısında bulundu.

ABD, iç savaşta beşinci yılına giren Güney Sudan’daki 15 petrol şirketini yaptırımlar listesine eklemişti.

Washington, Petrol ve Madencilik Bakanlığı’na bağlı kuruluş da dâhil Nil Petrol Şirketi, Petrol Evi ve Petrol Deltası gibi şirketlerin savaşın finanse edilmesi ile ilişkileri olduğu görüşünde.

Söz konusu yaptırımlar uyarınca, ABD yasaları çerçevesinde faaliyet gösteren şirketlerin ihracat lisansına ihtiyacı olacak.

Bu adım, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir’in ülkedeki çatışmayı ve insani krizi sona erdirmesi için üzerindeki baskıyı artırmayı amaçlıyor.

ABD’nin yaptırım hamlesi, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD) düzenleyeceği Barış Forumu’nun üçüncü turunun başlatılmasından önce geldi.

Cuba’daki Petrol Bakanlığı, bu yaptırımların Güney Sudan hükümeti ve ABD’nin Güney Sudan’da barış ve istikrar elde etmek için yürüttükleri ortak çalışmalar üzerinde olumsuz etkisi olabileceğine dikkat çekti. Yaptırımların kaldırılması ve ABD ile ilişkilerin sürdürülmesi konusunda ABD Ticaret Bakanlığı ile birlikte çalışma sözü verdi.

Güney Sudan Enformasyon Bakanı Michael Makuei, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte ABD’nin Güney Sudan’ın petrol sahalarını ve yatırımlarını kapatarak ülke halkının yararına olan gelirleri engellediği gibi ülkenin ekonomisini de yok etmeye çalıştığını vurguladı.

Makuei sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Washington, Cuba’daki rejimi devirmek için sürekli çaba harcıyor. ABD yönetimi ülkemizin ekonomisinin esas olarak petrol gelirlerine bağlı olduğunu biliyor.”
Güney Sudan, 2013 yılından bu yana Devlet Başkanı Salva Kiir ve eski yardımcısı Riek Machar arasındaki iktidar mücadelesi sebebiyle patlak veren iç savaşa tanık olmuş, on binlerce kişi petrol üretimindeki düşüş nedeniyle çatışmanın kurbanları olarak göç etmek zorunda kalmıştı.

Aktivistler, bu ayın başlarında hükümeti, Ulusal Petrol Şirketi’nden sivillere zulmeden eden ve saldırılardan sorumlu olan milislere para aktarmakla suçladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da yaptırım kararını gerekçelendirirken hükümetin ve yozlaşmış yetkililerin silah satın almak ve milisleri finanse etmek için petrol gelirlerini kullandığını öne sürdü.

Washington, ocak ayında Güney Sudan’daki askeri ve siyasi aktörlere yaptırım uygulamış, ülkeye silah akışını durdurmak amacıyla da Cuba’ya silah satışına yasak getirmişti.

Hükümet, 2017 – 2018 mali yılında günlük 290 bin varile ulaşan petrol üretimini artırmayı planladığını ve petrol sektöründe artan yatırımları da teşvik edeceğini duyurdu.

Güney Sudan Petrol Bakanı Ezekiel Lol Gatkuoth, yakın zamanda Malezyalı petrol şirketi Petronas ile keşif ve üretim paylaşımı içerikli 6 yıllık bir anlaşma imzaladı.

Petrol, Güney Sudan ihracatının neredeyse tamamını ve Gayri Safi Yurtiçi Hâsılası’nın da (GSYİH) da yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor.