Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Sudan, barış anlaşması kutlamalarının ertelendiğini duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Sudan hükümeti, bu ayın 30’unda yapılması planlanan barış anlaşması kutlamalarının teknik sebeplerden dolayı bir sonraki güne ertelendiğini açıkladı.

Güney Sudan Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Michael Makuei, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, barış anlaşmasının imzalanmasına dair kutlamaların, teknik sebeplerden dolayı uygun bir şekilde kutlama yapmak için 31 Ekim’e ertelendiğini söyledi. Makuei, kutlamaların başkent Cuba’da 1 gün devam edeceğini açıkladı.

İki yıl boyunca ülke dışında yaşayan silahlı muhalefet lideri Riek Machar’ın da barış kutlamalarına katılması bekleniyor.

Güney Sudan Devlet Başkanı basın sekreteri, daha önce yaptığı açıklamada, “Machar, önümüzdeki hafta ülke liderlerinin huzurunda yapılacak kutlamalara katılmak üzere gelecek” ifadelerini kullanmıştı. Sekreter, “muhalif liderin kutlamaya katılacak olmasının barışın gerçekliğine dair güçlü mesaj olacağını” vurgulamıştı. Aktarılana göre Machar, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ile başkanlık sarayı önünde yinelenen çatışmaların ardından Temmuz 2016’da ayrılışından bu yana ilk defa ülkesine gelecek.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, Afrika Devletleri Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) başkanlarına, Ruanda Devlet Başkanı, Güney Afrika Devlet Başkanı ve Tanzanya Cumhurbaşkanı da dahil IGAD haricindeki Afrikalı birçok lidere kutlamalara katılmaları için davet göndermişti.

Öte yandan bölgedeki kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a belirtilene göre, muhalif Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM), Güney Sudan ordusunu Batı Equatoria eyaletinde bulunan Yai Nehri’ndeki birimlere saldırıları sürdürmekle suçladı. Parti sözcüsü, hükümet güçlerinin Kajo Keji bölgesindeki Kendiri’ye saldırı başlattığını iddia ederken, ayrıntıya yer vermedi. Sözcü ayrıca, saldırının dün (27 Ekim) öğleye kadar devam ettiğini kaydetti.

Güney Sudanlı tarafların geçtiğimiz ay Etiyopya’nın başkenti Addis Abada’da barış anlaşması imzalamasına rağmen taraflar, 2017 yılı sonunda imzalanan anlaşmanın ihlali hususunda karşılıklı suçlamalarına hala devam ediyor. Aynı şekilde taraflar, askerlerinin nasıl kontrol edileceği ve sivillere yönelik saldırıların sonlanması gerekliliği hususunda birçok defa toplantı düzenledi. Bu bağlamda gözlemciler, güvenlik düzenlemeleri anlaşmasının uygulanmasında yaşanan gecikmenin, barış anlaşmasını bir bütün olarak tehdit ettiğini ifade etti.

Bölge ülkelerinin genelkurmay başkanları tarafından Hartum’da düzenlenen toplantıya göre saha komutanları, birliklerini güçlerin toplanmasından önce tüm tarafların mevzilerine saldırmaya devam etme konusunda teşvik ediyor.