Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Sudan BM uçaklarının kalkışını engelliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Sudan hükümet sözcüsü, Başkent Cuba’da bulunan havaalanının kontrolündeki anlaşmazlık sebebiyle Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’ne bağlı uçakların kalkışını engellediklerini söyledi.

Güney Sudan Devlet Başkanı Selva Kir’in sözcüsü, BM uçuşlarının durdurulması kararı ile ilgili, “Kuvvetler havaalanımızı kontrol altına almak için geliyor. Bu onların yetkisinde değil. Kontrolü ele almak için bizim havaalanımıza gelemezler. Çünkü bizim havaalanımız. Eğer bizimle iş birliği yapmak istiyorlarsa, kendilerine ait olmayan bölgelere yayılmayı durdursunlar” dedi.

Şu an havaalanı hükümetin kontrolü altında.

Geçtiğimiz yıl, Başkan Yardımcısı Riek Machar’ın destekçilerinden oluşan silahlı grup ve Kir yanlısı güçler arasında şiddetli çatışmaların yaşanmasından sonra, BM Güvenlik konseyi, Bölgesel Koruma Gücü’nün sağladığı, çoğunluğu Ruanda ve Etiyopya’dan gelen 4 bin asker takviyesinde bulunmuştu.

Yeni Bölgesel Koruma Gücü’nün, BM güçleriyle birlikte çalışmaya başlaması üzerine, şuan ülkede konuşlandırılmış asker sayısı 12 bine ulaştı. Fakat Güney Sudan, milliyetçi güçlerin ve silahlı birliklerin konuşlandırılması konusunda rahatsız.

Kısa adı UNMİS olarak bilinen Birleşmiş Milletler Barış Gücü, Güney Sudan 2011 yılında özgürlüğünü ilan ettiğinden bu yana, Güney Sudan’da bulunuyor. Kir, 2013 yılı sonlarında Machar’ı görevden aldıktan sonra, ülke iç savaşa doğru kaydı ve etnik çatışmalar ortaya çıktı.

2015 Ağustos ayında iki tarafın bir barış anlaşması imzalamasıyla Machar, geçtiğimiz sene nisan ayında başkent Cuba’ya döndü. Kir ile gücün paylaşılması anlaşmasının bozulmasıyla Machar ve destekçileri başkentten kaçmak zorunda kaldı.

Çatışmalar 4 milyon kişiyi ülkelerinden kaçmaya zorladı. Uganda şu an 1 milyondan fazla Sudan’lı mülteciye ev sahipliği yapıyor. Etiyopya’da ise 330 binden fazla mülteci var.