Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Sudan Cumhurbaşkanı’ndan ‘barış anlaşması’ mesajı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, ülkesindeki iç savaşın bitirilmesi ve yeni kapsamlı bir hükümetin kurulması için anlaşma imzalamaya hazır olduğunu açıkladı.

Mayardit, önceki gece, yeni Dışişleri Bakanı Nial Dink Nial’in yemin töreni esnasında yaptığı konuşmada, “Güney Sudan halkı barış istiyor. Eğer bu adım barışı getirecekse ben bu adımı atmaya hazırım” dedi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, Güney Sudan’daki iç savaşın tarafları arasında varılan anlaşma, iktidarın paylaştırılmasını ön görüyor.

Güney Sudan’da, 2013 yılında Mayardit ve eski yardımcısı Rik Machar arasında anlaşmazlıklar yaşanması üzerine iç savaş başlamıştı. Machar ve Mayardit taraftarları arasında meydana gelen çatışmalarda, onbinlerce kişi ölürken, nüfusun üçte biri mülteci konumuna düştü.

Taraflar arasında, 2015 yılında imzalanan barış anlaşması Machar’ın ertesi yıl başkent Cuba’ya dönmesinin ardından bozulmuştu.

Güney Sudan’daki iç savaşın esas taraflarının, ülkenin kalabalık kabilelerinden Danka ve Nuer kabileleri olduğu biliniyor. Cumhurbaşkanı Mayardit, Danka kabilesinin bir üyesiyken, Machar ise Nuer kabilesinin üyesi.