Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Sudan, Etiyopya ile askeri yardımlaşma sözleşmesini onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Sudan Hükümeti, komşusu Etiyopya ile güvenlik düzenlemeleri ve ortak askeri işbirliğinin sağlanmasına yönelik anlaşmaya onay verdi. Bunun haricinde başka sözleşmeler de gündemdeydi. Askeri anlaşma ise Cuba’nın 2011 yılındaki bağımsızlığından bu yana imzaladığı ilk anlaşma olma özelliğini taşıyor.

Güney Sudan Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Michael Mcvay, Bakanlar Kurulu’nun son toplantısında komşusu Etiyopya ile ortak askeri yardımlaşma sözleşmesini onayladıklarını bildirdi. Anlaşmanın, iki ülkedeki isyancıları önlemek ve sınır güvenliğini sağlamak için imzalanan anlaşmalardan biri olduğunu söyledi.

Mcvay, Sudan’lı mevkidaşı Ömer el-Beşir’in daveti üzerine, Başkan Salva Kiir Mayardit’ın Hartum’u ziyaret edeceğini söyledi. Ziyaret için henüz kesin bir gün belirlenmedi. Ancak ziyaretin bu ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor. İki lider, ülkelerini ilgilendiren birtakım konulara temas edecek, bu konulardan biri ise 2012 eylülde imzalanan Afrika Birliği çatısı altında yürütülecek ortak iş birliği sözleşmesi.

Güney Sudan Dışişleri Bakanı Deng Alor, Başkan Salva Kiir’in Hartum’u ağustos ayında ziyaret edeceğini, iki ülkeden sorumlu tarafların hazırlıkların sona ermesinin ardından kesin tarihi ise duyuracaklarını söylemişti.

İsyancıları desteklediği konusunda Hartum ve Cuba birbirlerini suçluyor, güvenlik düzenlemeleri sorunu göze çarpan en önemli konulardan birini temsil ediyor.

Güney Sudan’daki savaş nedeniyle Sudan, oradan gelen binlerce mülteciye de ev sahipliği yapıyor, aynı zamanda Mavi Nil ve Güney Kurdufan’daki savaş dolayısıyla Güney Sudan’da da binlerce mülteci var.

Güney Sudan’da BM Barış Misyonu Başkanı David Shearer, hükümetin Cuba’da bir birlik inşasını onaylamasının ardından, Bölgesel Koruma Güçleri’nin ülkeye ulaştırılacağını bildirdi. Shearer, hükümet tarafından olumlu adımlar atıldığı takdirde BM’nin Cuba dışına da yardım sağlayacağını ekledi.

BM Güvenlik Konseyi 2016 ağustos ayında, sayıları 4 bin olan askeri birliğin ve birkaç kuruluşun Cuba ve çevresinde güvenliği sağlamasında karar kılmıştı. Başkan Salva Kiir’in kuvvetleri ile Riek Machar liderliğindeki isyancılar arasındaki mücadele yenilendikten sonra hükümetten gelen Doğu Afrika devletleri kalkınma talebini karşılamak üzere böyle bir karar alındı. Bölgesel güçler, yaklaşık 1 milyon kişiye ev sahipliği yapan BM kamplarını koruyacak ve BM Barış Gücü’ne 13 bin kişi daha eklenecek.