Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Sudan Lideri Salva Kiir’den BM’ye izin resti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Sudan Başkanı Salva Kiir Mayardit, Bölgesel Koruma Güçlerinin konuşlandırılmasını onaylama kararını tekrar gözden geçireceğini belirtti. Mayardit, orduyu, Cuba Uluslararası Havaalanı’nı kontrol altına almaya çalışmakla suçladı. Aynı zamanda hükümet, ülkedeki yardım görevlilerinin korunması konusundaki taahhüdünü de doğruladı.

Savunma Bakanı huzurunda güvenlik ve istihbarat yetkilileri ile gerçekleştirdiği bir görüşme esnasında Mayardit, BM Güvenlik Konseyi tarafından öngörülen bölgesel koruma gücüyle başlatılan yolun, tam bir endişe kaynağı haline geldiğini belirtti. Mayardit, “Bu kuvvetler Cuba Havaalanında konuşlandı. İyice kontrol edilip araştırılmadan, herhangi bir şeyi ülkeye çekmek istiyorlar. Bu güçlerin ülkede konuşlandırılması kararımızı yeniden gözden geçirebiliriz” şeklinde konuştu. Mayardit, BM’yi paralel bir devlet gibi hareket etmek ve kararlarını hükümetine empoze etmeye çalışmakla suçlayarak “Böyle bir şey kabul edilemez” dedi.

Olağanüstü toplantıda Mayardit sözlerine şöyle sürdürdü, “BM eğer hükümeti ile birlikte hareket etmezse, bölgesel güçlerin ülkede konuşlandırılma kararı geri alınabilir. Topraklarımız ve havaalanlarımız üzerinde tam egemenliğe sahip bir ülkeyiz. Olanlar, ülkedeki havacılık operasyonları üzerinde olumsuz etkiler bırakacaktır. Savunma Bakanına, BM’nin izin başvurusu yapmama ihtimaline bağlı olarak haber gönderdim. Ne kadar gürültü çıkarırlarsa çıkarsınlar bu uçuşları durdurmak zorundalar.”

BM uçakları Cuma gününden itibaren durduran Mayardit, “Uçuşlarını sürdürmek istiyorlarsa, doğrudan bir izin başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Juba Havaalanı üzerinde hiçbir yetkileri yok ve bunu anlamak zorundalar” açıklamasında bulundu.

2016 Kasım ayından beri ise Geçici Ulusal Birlik Hükümeti, Bölgesel Koruma Güçleri, konuşlandırılması için koşulsuz onay verdiğini doğrulamıştı. Ayrıca, BM Barış Gücü Misyonu Başkanı (UNMISS) David Shearer, ayın yedisinde Cuba’da düzenlenen basın toplantısında, havaalanının Güney Sudan hükümeti egemenliğine bağlı olduğunun altını çizerek, Cuba Uluslararası Havalimanı’nı güvenlik güçlerine bağlama sorumluluğunu devralmak için herhangi bir planın bulunmadığına dikkat çekmişti.

BM Güvenlik Konseyi, 2016 Temmuz ayında başkentte yeniden yükselen çatışmaların ardından, Doğu Afrika Bölgesel Grubunun, Cuba’yı, sivilleri ve BM karargâhlarını korumak için 4 bin kişilik bir koruma kuvvetinin kurulması talebine mutabık kalmıştı.

2015 yılındaki barış ittifakına rağmen, Güney Sudan’da iki grup arasında yeniden çatışmalar meydana gelmişti.

Diğer yandan, Güney Sudan Sosyal Yardımlaşma Bakanı Hüseyin Mar Nuit, hükümetinin, uluslararası yardım kuruluşlarının çalışanlarını korumak konusundaki kararlılığına dikkat çekerek, insani yardımların acil ihtiyaç sahibi olan sivillere ulaştırılmasını sağlamak konusunda da güvence verdi. Nuit, insani yardım kuruluşlarında çalışanlara koruma sağlamak adına güvenlik birimleri ile koordinasyon kurulması için çalışacaklarının da altını çizdi. Savaşın, silahların yayılmasına yol açtığını söyleyen Nuit, “Vatandaşların çoğu, kendi kanunlarını kendileri yazar hale geldi” şeklinde konuştu.