Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Sudan Ordusu ile silahlı muhalifler arasında çatışma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pazar günü Güney Sudan ordusu ile eski Başkan Yardımcısı Riek Machar (Mişar) önderliğindeki muhalefet arasında Nasır şehri çevresinde, çatışma çıktı. Bu çatışma ile birlikte geçen yılın sonunda taraflar arasında imzalanan düşmanlıkları durdurma ittifakı da ihlal edilmiş oldu. İsyancılar, Addis Ababa’daki Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinin (IGAD) forumunda, barış anlaşmasını canlandırmak için hükümetle yapılan müzakereleri durdurma kararı aldıklarını belirtti.

Güney Sudan Enformasyon Bakanı, Nasır şehrinde yaptığı açıklamalarda isyancıların hükümet merkezlerine saldırdıklarını bildirdi. Enformasyon Bakanı ayrıca, “Kuvvetlerimiz saldırıya karşılık verdi ve onları geri püskürtmeyi başardı” ifadelerini kullandı.

İsyancılar devlet çalışanını kaçırdı

Öte yandan ordu sözcüsü yaptığı açıklamada, çatışmanın Nasır şehrinde, ordu ve Machar’a bağlı isyancılar arasında gerçekleştiğini açıkladı. Ayrıca isyancıların bir devlet çalışanını kaçırdıklarını bildirirken “İsyancılar Cumhurbaşkanlığına saldırı düzenledi. Saldırıda her iki taraftan da herhangi bir can kaybı olmadı” dedi.

Diğer taraftan, silahlı muhalefet güçleri sözcüsü orduyu, Nasır şehrinin dışındaki mevkilerinde büyük çaplı bir saldırı gerçekleştirmekle suçlarken çatışmaların Nitut va Torbut’ta gerçekleştiğini kaydetti. Ordunun, 37 askerin ölümünün ardından Nasır şehrini terk ettiğini bildiren sözcü, kendi saflarından ise 3 kişinin öldüğünü aktardı.

Müzakereler askıya alındı

Nasır kentindeki çatışmalar nedeniyle, Machar tarafından yönetilen muhalefet Addis Ababa’daki müzakereleri askıya aldıklarını duyurdu.

Muhalefet sözcüsü Emmanuel Aban, yaptığı açıklamada muhalefetin, hükümet güçlerinin Nasır şehri çevresinde kendi kontrollerindeki alanlara gerçekleştirdikleri saldırılara karşı, protesto gösterisi düzenleyerek, müzakerelere katılmama açıklaması yaptıklarını söyledi. Aban ayrıca diğer muhalif grupların, Ağustos 2015’te imzalanan barış anlaşmasının canlandırılmasına ilişkin Addis Ababa’daki mevcut müzakereleri boykot ettiklerini bildirdi. Bu çatışmanın, geçen yıl düzenlenen düşmanlıkları durdurma ittifakının, yeni bir ihlali olduğunu açıkladı.

Öte yandan Güney Sudan Enformasyon Bakanı sözcüsü, muhalefeti müzakere masasına geri dönmeye çağırdı. Kendi heyetinin ve IGAD arabulucularının, muhalefet heyeti başkanı Henry Edouard’ı müzakere masasına geri dönmesi için ikna etmeye çalıştıklarını bildirdi. Sözcü “Muhalefetteki müzakereleri boykot eden kardeşlerime sesleniyorum. Güney Sudan’daki halkımıza barış sunabilmek için diyalog masasına dönmemiz gerekiyor” dedi.