Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Sudan’da 10 yardım görevlisi kayıplara karıştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM), hepsi Güney Sudan vatandaşı olmak üzere aralarında uluslararası örgüte bağlı 3 memur ve 10 yardım görevlisinin de bulunduğu Güney Sudan’ın tropikal eyaletinin Yei şehrinde silahlılar tarafından kaçırıldığını söyledi.

Bu 6 aylık süre zarfında yardım çalışanlarının maruz kaldığı üçüncü saldırı oldu ve hiçbir taraf suçlanmadı ancak eski başkan yarımcısı Riek Machar tarafından yönetilen silahlı muhalefet her zaman yardım görevlilerine yapılan saldırıların arkasında yer aldı.

BM, 10 yardım görevlisinin eli silahlı kişiler tarafından kaçırıldığını açıkladığı raporda kişilerin kimlikleri açıklanmadı.

Hiçbir muhalefet veya devlet sorumlusu kaybolan işçiler hakkında bir açıklama yapmadı.

Güney Sudan’da Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Yetkilisi Alain Noudehou yardım görevlilerine yapılan saldırıyı kınadı. Özellikle “Biz çok endişeliyiz, durumlarını ve vaziyetlerini öğrenmek istiyoruz.” diyerek geçen zamanlarda muhalif güçler tarafından gözaltına alınan 7 yardım görevlisine ve iki görevlinin Nisan ayında ayrı bir saldırıda öldürüldüğüne işaret etti.

BM, 2013’ün aralık ayında savaş patlak verdiğinden beri çoğu Sudan’lı 98’den fazla insani yardım alanında çalışan görevlinin öldürüldüğünü söylüyor. Geçen senenin sonunda düşmanlığın sona ermesi için anlaşma imzalanmış olsa da şiddet ve insani yardım çalışanlarının hedeflenmesi sürekli olarak yenilenmektedir.

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Komitesi dün Birlik Devleti Leer bölgesinde yapılan faaliyeti, tedavi için Cuba’ya götürülen bir silahlı tarafından saldırıya uğradıktan sonra askıya aldı.

Şarku’l Avsat tarafından yapılan bir açıklamada soruşturma altında olduğu bildirilen silahlı muhalifin sözcüsü Lam Foul Gabriel : “Gerçeği ortaya çıkarmaya ve öğrenmeye çalışıyorlar” dedi. Fakat kaçırma işinde askerin parmağı olup olmadığı hakkında bir şey demedi. Kendini şu sözlerle ifade etti : ”Bölgede bir çok silahlı grup var, gerçeği öğrenmek için elimizdden geleni yapacağız.” Güney Sudan Ordusu sözcüsü Lol Rowai Kwang, olayı ona bildirirken reddetti.

Birleşmiş Milletler, 13 Nisan’da Sudan’ın güneyindeki Birleşmiş Milletler Barışı Koruma gücüne katılan Nepal askerlerinin iki kıza saldırdıklarını, ancak Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre Cuba’daki kaynakların daha çok kadına tecavüz edildiğini bildirdiğini açıkladı.

Sudan’ın kuzeybatısında geçen şubat ayında kadınlara cinsel istismarda bulunma suçundan dolayı BM Barışı Gücü kuvvetlerinde çalışan 46 asker çağırıldı .

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres çatışma bölgelerinde sivillerin korunmasını ve bu kötü suçlamaları örtbas etmeyeceğini söyledi.