Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Sudan’da 3 vilayette olağanüstü hâl ilan edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, 170 ölü, 200 yaralıya sebep olan kabileler arası çatışmanın ardından üç eyalette olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı. BM temsilcisi, taraflar arasındaki gerilimi gidermek için diyalog çağrısında bulundu.

Kiir, Sudan’da dört yıl süren iç savaşın ardından gerçekleşen en büyük çatışma sonrası Güney Sudan’ın Gok, Doğu Göller ve Batı Göller eyaletlerinde olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, çatışan tarafların silahlarına acilen el koyması için bölgeye emniyet güçlerinin gönderildiği ifade edildi.

Çatışmaların yaşandığı üç vilayet meclisi hükümete çağrıda bulunarak olağanüstü hal ilan edilmesini istedi. Bölgede kabilenin gençleri arasında çıkan çatışmada yakılan pek çok ev küle döndü. Binlerce insan evlerini terk etti. Hükümet emniyet güçleri ise bölgeye girerek emniyeti sağladıklarını açıkladılar.

Yerel topluluklar arasında diyaloga ihtiyaç var

Öte yandan BM Güney Sudan Misyonu Başkanı David Shearer yaptığı açıklamada Batı Göller vilayetinde yerel topluluklar arasında diyaloga ihtiyaç olduğunu söyledi. BM yetkilisi şöyle dedi; “Bölgeye gelen BM ekibi silahlı gençlerin kapattığı yolların açılmasını sağladı. Bu şekilde bir çatışmanın bir daha olmaması için kabileler üzerine baskı yapmalıyız. BM ekibi, olaylar kan davası ve intikama dönüşmeden kabileler ve merkezi hükümetle görüşmelerini sürdürecektir.”

Mayardit, yeterlilik hükümetini kurulmasına reddetti

Bu arada Güney Sudan Devlet Başkanı Mayardit, yeterlilik hükümeti kurulmasına yönelik Afrikalı arabulucuların teklifini reddetti.