Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Sudan’da Garang’ın görevden alındığı iddiaları reddedildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Sudan Yurtsever Hareketi bugün Sudan’ın başkenti Hartum’da imzalanmak üzere hazırlanan barış anlaşmasıyla ilişkili olarak ortaya atılan askeri kanadının başkanı olan Costello Garang’ın istifasına ilişkin iddiaları reddetti. Müzakerelerdeki merkezinde yer alan hareket, tarafların askeri ve siyasi oluşumlarda barış sürecini bozmak için para kullanarak bölünmelere neden olduğunu belirtti.

Güney Sudan Yurtsever Hareketi Başkanı ve Güney Sudan Ulusal Ordusu Başkomutanı Dr. Costello Garang, Almanya’nın Hamburg şehrinden telefon aracılığıyla Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalarda hareketin askeri kanadının Güney Sudan’daki barış için Hartum’un ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD) çabalarına bağlı olduğunu aktardı.

Garang, Hartum’da bazı taraflarca çıkarılan ve internet aracılığıyla yayılan söylentileri reddederek istifasına dair çıkan söylentilerin Ulusal Ordunun liderliğindeki Genelkurmay Başkanı Agany Abdulbaki Akol’un açıklamasından kaynaklandığını belirtti.

Ulusal Ordu’nun medya ofisi yaptığı telefon bağlantısında, Akol’un Ulusal Ordu Başkomutanı Garang’ın görevden alma gibi bir yetkisinin bulunmadığını söyledi. Ofis ayrıca Garang’ın Etiyopya ve Sudan’da yapılan müzakerelerin başlangıcından bu yana her zaman barış sürecine bağlı olduğunu belirtti. Güney Sudan Yurtsever Hareketi ve Başkanı’nın barışçıl çözüm ilkesini ön planda tuttuğunu ve Başkan’ın ülkedeki barış sürecinin bir parçası olarak bölgesel ve uluslararası düzeylerde kilit rol oynadığın altını çizdi.

Güney Sudan Yurtsever Hareketi medya ofisi, hareket ya da ordu liderliğinde herhangi bir itaatsizlik yaşanmadığını belirterek Addis Ababa ve Hartum’daki görüşmelerin Hüseyin Abdulbaki Ekol ve Melunik Mujok liderliğinde devam edeceğini açıkladı.

Ofisten yapılan açıklamada Yurtsever Hareketi temsil eden üyelerin şu anda Sudan’ın başkenti Hartum’da düzenlenen müzakerelerde bulunduğunu ve Güney Sudan’daki tüm gruplar tarafından varılan anlaşmayı imzalayıncaya kadar orada olacağını belirtti. Bunun barışçıl çözümüne olan bağlılığının kesin ve açık bir kanıtı olduğuna işaret edildi. Açıklamada ayrıca askeri ve siyasi taraflar arasında ayrılıkların yaşanması amacıyla rüşvet veren tarafların barış düşmanı olduğu vurgulandı.