Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney Sudanlı liderler yeniden masaya oturuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Sudan hükümeti ile ülkedeki isyan hareketinin lideri arasındaki ikinci tur görüşmeler bugün başlıyor.

Sudan hükümeti, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ile ülkedeki isyan hareketinin lideri Riek Machar arasında başkent Hartum’da bugün başlayacak ikinci tur görüşmeler için hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

Hartum tarafından yapılan açıklamada, iki lider arasındaki görüşmeye Uganda Devlet Başkanı Yuweri Museveni’nin de katılacağı belirtildi.

Konuya ilişkin dün gazetecilere bir açıklama yapan Sudan Dışişleri Bakanı el-Dirdiri Muhammed Ahmed, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ve eski yardımcısı muhalif lider Riek Machar arasında Hartum’da düzenlenecek toplantının bugün başlayacağını söyledi. Doğu Afrika’daki Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi’nin (İGAD) toplantıyı desteklediğini belirten Ahmed, “Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, iki lider arasında bir toplantı düzenlenmesi için girişimde bulunmuştu. Bu girişim İGAD tarafından da destek gördü” dedi.

TROIKA ülkelerinden destek

İGAD’ın ortakları olan ABD, İngiltere ve Norveç ittifakının (TROIKA) da Hartum’daki toplantıyı desteklediğini söyleyen Ahmed, iki lider arasındaki görüşmelerin bir hafta süreceğini aktarardı. Ahmed, “Hartum’daki başkanlık sarayında başlayacak zirve bir hafta sürecek. Zirvenin ikinci turu iki tarafın müzakere heyetleri arasında sürdürülecek. Güney Sudan Devlet Başkanı Mayardit, ülkesindeki işlerini yürütmek için zirve boyunca birkaç kez Cuba’ya gitmek zorunda kalacak” şeklinde konuştu.

Açıklamasında, Sudan hükümetinin Güney Sudanlı liderlere baskı yaptığı yönündeki iddiaları da yalanlayan Ahmed, Güney Afrika’da tutuklu bulunan muhalif lider Machar’ın, İGAD’ın arabuluculuğuyla zirveye katılacağı bilgisini verdi.

Mayardit-Machar zirvesi bir hafta sürecek

İGAD tarafından sunulan öneriler çerçevesinde, Güney Sudanlı yetkililerin Hartum’dan sonra gelecek ay Kenya’nın başkenti Nairobi’de bir toplantı daha düzenlemesi ve ardından Etiyopya’nın başkenti Adis Ababa’da nihai uzlaşı için bir araya gelmesi bekleniyor.

Muhalif lider Machar, Devlet Başkanı Mayardit ile ilk görüşmesini iki yıl önce Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in arabuluculuğuyla Adis Ababa’da gerçekleştirmişti. Ancak Machar, görüşme öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, barış için uzun bir zamana ihtiyaç duyduklarını dile getirmişti.

İç Savaş, Güney Sudan petrol üretimini durdurdu

Güney Sudan’da yaşanan iç savaş nedeniyle ülkede petrol üretimi dururken, Enerji Bakanı Ezekiel Lol Gatkuoth başkanlığında bir heyetin, Mayardit-Machar zirvesinin teknik hazırlıkları ve Güney Sudan petrollerinin Sudan boru hatları aracılığıyla ihraç edilmesine dair konuları görüşmek üzere dün Hartum’da temaslarda bulunduğu öğrenildi.

Sudan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Ezheri Abdulkadir konuya ilişkin açıklamasında, Güney Sudan petrollerinin yeniden ihracına başlanması için bir yol haritası belirleneceğini ifade etti.