Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney ve Kuzey Kore liderlerini bir araya getirecek zirve için hazırlıklar başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey ve Güney Kore’den yetkililer, iki ülkeyi ayıran sınır köyü Panmunjonm’daki Barış Evi’nde 27 Nisan tarihinde yapılması planlanan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in bir araya geleceği kritik zirveye hazırlık amacıyla bugün bir araya geldi.

Güney ve Kuzey Kore liderlerini bir araya getirecek olan zirve, Mayıs ayında Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleştirilmesi planlanan toplantıdan önce yapılacak.

Kim Jong-un, 1950-1953 yılları arasında Kuzey Kore ve Güney Kore arasında meydana gelen Kore Savaşı’ndan bu yana Güney Kore topraklarına ayak basacak ilk Kuzey Kore lideri olacak.

27 Nisan’da gerçekleşmesi planlanan zirve, Kuzey ve Güney Kore liderlerini bir araya getiren üçüncü zirve olurken, önceki iki zirve 2000 ve 2007 yıllarında Pyongyang’da yapıldı.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, bugün Kuzey ve Güney Kore’den yetkililerin bir araya geldiği toplantı zirve protokolü ve güvenlik önlemlerini kapsıyor. Taraflar, zirvenin canlı yayınlanması ihtimalini de değerlendiriyor.

Ayrıca, Kuzey ve Güney Kore liderleri arasında bir telefon hattı kurulması konusunu görüşmek üzere heyetin cumartesi günü yeniden görüşmesi bekleniyor.

Zirve, Kore İç Savaşı’ndan bu yana iki ülkeyi ayıran Askersiz Bölge’deki sınır köyü Panmunjonm’da bulunan Barış Evi’nde düzenlenecek.