Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güney ve Kuzey Kore’den 2032 Olimpiyatları için ortak adaylık başvurusu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey ve Güney Kore, 2032 Yaz Olimpiyatları’nın iki ülkenin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesini içeren ortak adaylık dosyasının sunmak amacıyla, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) mektup gönderme konusunda karar aldı.

Son aylarda ilişkileri ilerleyen iki ülkenin spor yetkilileri, Kuzey Kore sınırındaki Kaesong kasabasında bir araya gelerek, ortak adaylık dosyasını sunmak üzere IOC’ye bir mektup göndermeye karar verdi.

Seul tarafından yapılan açıklamada, 2032 Yaz Olimpiyat Oyunları’na birlikte ev sahipliği yapmak konusunda karar alınan görüşmede, iki ülke erkek hentbol takımlarının, Almanya’da gelecek yıl düzenlenecek olan 2019 Dünya Hentbol Şampiyonası’na tek takım olarak gitme isteği de vurgulandı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ve Güney Kore Başkanı Moon Jae-in arasında Eylül ayında gerçekleşen görüşmelerde, 2032 Olimpiyatları için ortak bir teklifte bulunma ve 2020 Tokyo Yaz Oyunlarına ve diğer önemli spor etkinliklerine ortak takımlar gönderme kararı alınmıştı.

IOC Başkanı Alman Thomas Bach, Eylül ayında yaptığı açıklamada, Güney ve Kuzey Kore’nin 2020 Tokyo Yaz Oyunları’nın açılış törenine ve bazı müsabakalara ortak bir takımla katılma fikrine açık olduğunu söylemişti.

Geçtiğimiz Şubat ayında düzenlenen 2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları’nda, Güney ve Kuzey Kore kadın buz hokeyi oyuncuları tek bayrak altında yarışmıştı.

Kış Olimpiyat Oyunları’nda meydan gelen bu ortak katılım, Kore Yarımadası’nda şaşırtıcı bir yakınlaşma sağlayarak, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un üç zirvede bir araya gelmesine neden olmuştu.

Kuzey Kore lideri ile ABD Başkanı Donald Trump da, Singapur’da tarihi bir zirvede bir araya gelmişti.