Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Guta’da rejimin hedefi bölgeyi ikiye bölmek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriyeli muhalif aktivistler, başkent Şam’ın doğusunda bulunan bölgelerin, dün, rejim güçleri tarafından Guta’yı kuzey ve güney olarak ikiye bölmeyi hedefleyen ‘anormal bir bombardımana’ maruz kaldığını belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) aktarılan bilgilere göre, rejim tarafından gerçekleştirilen hava saldırıları sonucu Duma kentinde 10 kişi yaralandı. Ayrıca rejimin Harasta ve Hamuriye bölgelerine 43’ten fazla füze saldırısı gerçekleştirdiği de ifade edildi. Sebka ve Zamlaka şehirlerinin hedef alındığı bombardıman sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 13’e yükseldiği kaydedildi.

18 Şubat’ta başlayan ve 900 sivilin hayatını kaybettiği askeri operasyonlarda geçtiğimiz Çarşamba gününden bu yana yaşamını yitiren sivillerin sayısı 91’e ulaştı. Batılı bir diplomat, “Rusya ve rejim güçlerinin kuzeyde Duma, güneyde de Hamuriye olmak üzere Guta’yı ikiye bölmek istiyor. ‘Gerginliği azaltma anlaşmalarına’ göre operasyonlar ve bombardımanın sürmesi karşılığında birinci bölüm, ‘Feyleku’ş Şam ve ‘Heyetu’t- Tahriru’ş- Şam’ üyelerinin bulunduğu güneydeki bölümü de kapsayacak” dedi.