Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gutarres: Artık cehennemi durdurma vakti geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) insani ateşkes kararının ‘derhal uygulanması’ çağrısında bulundu.

“Artık cehennemi durdurma vakti geldi”

“Doğu Guta bekleyemez. Artık cehennemi durdurma vakti geldi” ifadelerini kullanan Guterres, BM yardım kuruluşlarının, 400 bin civarında kişinin bulunduğu kuşatılmış Doğu Guta’dan ağır yaralıları tahliye etmek için hazır olduklarını söyledi.

Ateşkese rağmen saldıralar kesilmedi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından verilen bilgiye göre, BMGK ‘geciktirmeden’ ateşkes istemesine rağmen, Suriye rejiminin Duma’da gerçekleştirdiği hava saldırıları sonucu 9’u aynı aileden en az 10 sivil hayatını kaybetti.

AFP’ye konuşan Gözlemevi Direktörü Rami Abdurrahman, “Rejim güçlerinin, Duma’da gece yarısından sonra başladığı saldırılarda 3’ü çocuk 9 kişi hayatını kaybetti. Bugün ise Harasta kentine düzenlenen bir füze saldırısında 1 sivil öldürüldü” dedi.

Muhaliflerin kontrolü altındaki bölgede faaliyette olan Sağlık İdaresi, Doğu Guta’da saldırıların ardından hastaneye götürülen bazı yaralıların, klor gazına maruz kalındığını ortaya çıkan semptomlara sahip olduğunu açıkladı.

BM İnsan Hakları Komiseri Zeyd Ra’ad el-Hüseyin ise, Doğu Guta’daki hava saldırılarının bu sabah da devam ettiğini belirtti.

BMGK, Suriye’nin genelinde en az 30 gün insani ateşkes talep eden kararını cumartesi günü oybirliği ile onaylamıştı.