Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Guterres: Gazze’nin de içerisinde olduğu bir Filistin devletinin hayalini kuruyorum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’nin bir parçası olduğu Filistin devletini hayal ettiğini söyledi.

Dün Gazze’ye yaklaşık iki saat süren ani ziyareti esnasında, “Şimdi Gazze’deyim ve kendimi farklı bir şekilde ifade etmek isterim… Bir gün Gazze’ye gelip bu şehri barış, güven ve refah içerisinde yaşayan Filistin devletinin bir parçası olarak görmeyi hayal ediyorum” dedi.

Guterres, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya beldesinde bulunan Halep Filistinli Mülteciler Okulu’nda düzenlediği basın toplantısında, İsrail’den, ‘Uygulamalar ve duvarlar, taraflar arasındaki güveni yok ettiği için’ Gazze şeridine uygulanan kuşatmayı kaldırmasını istedi. Gazze’de olmaktan mutluluk duyduğunu ama aynı zamanda kendini üzgün hissettiğini çünkü Gazze’nin büyük bir insani kriz ve sıkıntı yaşadığını söyledi.

“Gazze sorunlarına çözüm istiyor. Bu nedenle uluslararası toplumdan Gazze’ye insani yardımda bulunmasını istiyorum” diyen Guterres, Gazze, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA’nın acil durum projelerine karşı zayıf kalan uluslararası kuruluşları eleştirdi ve kendisinin acil programlara ve UNRWA personeline 4 milyon dolar ödeyeceğini bildirdi.

Gazze’nin sorunlarına gerçek bir çözüm olarak Filistin partilerine birlik çağrısında bulunan Guterres, “Gazze’nin yalnızca insani çözümlere değil, birliğe ihtiyacı var… Dün Ramallah’taydım bugünde Gazze’deyim. Bu bölünmüşlüğe son verilip Filistin Kurtuluş Örgütü çatısı altında çalışılması gerekli, bu bölünme Filistin davasına zarar veriyor” dedi.

İki devletli çözümün uygulanması için güvenilir bir siyasi sürecin başlatılması çağrısında bulunan Guterres, bunun öncesinde de BM’nin kararlarına bağlılık, Gazze topraklarındaki tüm engelleri kaldırmak ve güveni yok edecek her türlü önlemden kaçınmak gerektiğini söyledi.

Guterres, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah ile Ramallah’ta görüşmesinin ardından bir gün sonra, Gazze’ye ulaştı. Ramallah’ta İsrail cezaevlerinde bulunan birçok Filistinli tutsak aileyle bir araya geldi ve acılarını durdurmak için söz verdi.

Filistinli Mahkumlar Derneği Başkanı, ailelerin toplantı sırasında Guterres’ten 6 bin 500’den fazla esirin hayatını kurtarmak için ciddi bir şekilde harekete geçilmesini talep ettiler.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) tarafından yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Guterres’in, İsrail’in Filistin halkına ve kutsal değerlerine yönelik ihlallerinin artış gösterdiği bir dönemde Gazze Şeridi’ne gerçekleştirdiği ziyaretinin önemli bir adım olduğu belirtildi.