Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Guterres: İki devletli çözüm için her şeyi yapacağım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Filistin-İsrail çatışmasını çözmenin yolunun iki devletli çözüme bağlılık olduğuna dikkat çekerek, İsrail yerleşim bölgelerini barışın önündeki büyük bir engel olduğunu söyleyerek eleştirdi.

Göreve başladıktan sonra Ortadoğu’ya yaptığı ilk ziyarette, Batı Şeria’daki Ramallah kentinde Filistin Başbakanı Rami Hamdallah ile yaptığı basın toplantısında konuşan Guterres, “İki devletli bir çözümü elde etmek için her şeyi yapma konusunda, benim ve BM’nin taahhüdünü kararlı bir şekilde ifade etmek istiyorum. İki devletli çözüm için alternatif bir plan olmadığını birkaç kez ifade ettim” dedi. Guterres, İsrail yerleşim yerlerini eleştirerek, uluslararası hukuka göre yasadışı olduklarını da sözlerine ekledi.

Guterres, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile İsrail’de görüştükten sonra Ramallah’a geldi.

Guterres, 2004 tarihinde hayatını kaybeden Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın müzesini ziyaret ederek, mezarına çelenk bıraktı. Guterres, “Arafat Müzesi’ni ziyaret ettiğimde farklı hislere kapıldım, en önemlisi de Filistin halkının acısını hissettim” dedi.

Hamdallah, Guterres ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, BM’den Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’ın çağrısına yanıt vermesini talep etti. Hamdallah, “Özellikle İsrail’in ihlallerini arttırması açısından, halkımız ve ülkemiz için uluslararası koruma sağlayın. İsrail’i, özellikle uzlaşma üzerine kabul edilen 2334 nolu Güvenlik Konseyi kararları olmak üzere, uluslararası meşruiyet kararlarını uygulamakla yükümlü kılın” dedi. Kudüs’teki Müslüman ve Hıristiyanların kutsal yerlerini, İsrail ihlallerinden ve yerleşimcilerden korumak için ciddi ve etkili adımlar atmaları yönünde BM’ye çağrıda bulundu.

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, Guterres ile görüşmesi hakkında, “Özellikle Kudüs, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da, siyasi, ekonomik ve insani durum ve son gelişmeleri gözden geçirdik. Genel Sekreter, İsrail’in Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasına saygı göstermediğinde, Birleşmiş Milletlerin barış ve güvenlik getirme konusundaki güvenilirliğini ve uluslararası sisteme olan güveni zayıflattığını, halkımıza karşı uygulanan haksızlığı derinleştirdiğini, tüm bölgedeki çatışma ve nefreti körüklediğini dile getirdi” açıklamasında bulundu.

Hamdallah, güvenlik durumundaki herhangi bir bozulmadan, yerleşim arazileri konusunda ısrar eden ve bu konuda operasyonlar gerçekleştiren İsrail hükümetinin sorumlu olduğunu dile getirdi. İsrail’in, Filistin şehirlerine, kamplarına, kasaba ve köylere askeri istilasının ve tutuklamalarının, özellikle çocuklara ve mahkumlara yönelik ihlallerinin, tecrit politikası, uluslararası kanunlar ve sözleşmelere aykırı idari hükümlerinin arttırdığını da sözlerine ekledi.