Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Guterres: Kıbrıs’ta kalıcı çözüm umudu sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Atina/Abdulsettar Berkat

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyine sunduğu Kıbrıs raporunda, Ada’da kapsamlı çözüm umutlarının hala canlı olduğunu vurguladı.

BM Genel Sekreteri Guterres, BM Güvenlik Konseyine sunduğu Kıbrıs raporunda, 70’li yıllarda bölünmüş olan ve Akdeniz’de bulunan Kıbrıs adasının birleşmesi konusuna dair hala umutlarının olduğunu belirtti.

AFP’nin haberine göre Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesine gönderilen raporda Guterres, “Ada’da iki toplum arasında kapsamlı çözüm umutlarının hala canlı olduğuna inanıyorum” dedi.

Kıbrıs’ın yeniden birleşme müzakereleri, 2017 yılının ortalarında güvenlik konusunda çıkan anlaşmazlıklar sebebiyle durmuştu.

Kıbrıs Adası, 1974 yılından beri bölünmüş olup, adanın yüzde 37’si Türkiye himayesinde bulunuyor. BM Konseyi tarafından tekrarlanan barış görüşmelerinde şu ana kadar net bir çözüm gerçekleşmedi. Son müzakere ise Temmuz 2017’de İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında gerçekleşmişti.

Sunulan rapor, ay sonunda yapılması planlanan BM Güvenlik Konseyinde görüşülecek. Guterres’in 2017 yılında sunmuş olduğu “Guterres Çerçeve Belgesi” planı halen geçerliliğini korusa da sekreter, “ Yeni fikirlerin gerekli olduğuna inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu. Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışman Jane Holl Lute, iki tarafla temasa geçildiğini ve şu ana kadar sıkıntı yaşanmadığını belirtti.

Raporda Guterres, Kıbrıs’taki iki kesim arasında kapsamlı bir çözümün hayata geçirileceğine inandığını belirtti. Ayrıca, iki tarafın da müzakere konusundaki istekliliği göz önünde bulundurularak “bundan sonraki sürece aciliyet duygusuyla iyi bir şekilde hazırlanılması” gerektiğini belirten Guterres, sonuç vermeyen ve sonu olmayan bir sürecin geride kaldığını, Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün sürdürülemeyeceğine dair yaygın bir anlayış olduğunu kaydetti. Guterres, “Kıbrıslıların sadece net bir ufukta başarılabilecek kalıcı bir barışın getirebileceği ortak bir geleceği hak ettiğine inanıyorum” şeklinde konuştu. Adada çözümün gelecekte her Kıbrıslının koşullarını iyileştireceğine değinen sözcü, taraflar beklentilerinden daha azını kabul etse de çözümün büyüme, refah ve geleceğe dönük güven fırsatları sunacağına vurgu yaptı.

Öte yandan, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununda BM’nin ilgili tarafların niyetlerini tespit etme girişimlerini olumlu karşılayacağını, bu durumun Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerinde aynı şekilde karşılık vereceğini dair umut ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı ayrıca, Guterres Çerçeve Belgesi’nin Kıbrıs Rum tarafından yoğun çabaları yansıttığını belirterek, ilk kez bir BM Genel Sekreteri’nin bu konuyla alakalı girişimlerde bulunduğuna değindi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Kıbrıs Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in davetlisi olarak, Rum Meclisi’nde gerçekleştirilecek olan Yunan-Rum Meclisleri ortak toplantısına katılmak için dün Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’ya gitti. Toplantı esnasında Yunanistan Cumhurbaşkanı, Kıbrıs ve Yunanistan’ın cumhuriyet ülkesi olduğuna vurgu yaptı. Zitaret kapsamında Pavlopulos Kıbrıslı mevkidaşı ile görüştü. Dimitris Şilluris ile görüşmesinde Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması gerektiğini belirten Pavlopulos, “Yakında hepimiz bu sorunu çözmeliyiz” diyerek bu sorunun Avrupa ve dünyada demokrasi meselesi olduğuna değindi. Öte yandan, Kıbrıs ve Yunanistan’ın Avrupa kültürü ve tarihinde önemli bir rol oynadıklarını ifade eden Pavlopulos, Mayıs ayında yapılacak Avrupa seçimlerinin popülist hareketlerin tehlikesi nedeniyle önemli olduğunu vurguladı.

Güzelyurt Belediyesi tarafından düzenlenen siyasi bir etkinlikte konuşan Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek için elinden gelen her türlü çabayı devam ettireceğini yinelerken, Güzelyurt’un kapsamlı bir yerleşim yeri olacağına işaret etti.