Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Guterres: Suriye barışı “anlamlı bir aşamaya’’ geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’deki barış süreci ile ilgili değerlendirmesinde, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura gözetiminde süren görüşmelerin anlamlı bir aşamaya geldiğini belirtti.

Guterres, Soçi görüşmelerinin kapanış oturumunda kurulmasına karar verilen Anayasa Komitesinin, hükümet ve muhalefet temsilcilerini, etnik ve dini bileşenleri, sivil toplum örgütlerini, uzmanları, aşiret liderlerini ve kadın örgütlerini kapsayacağını kaydetti.

“Bildiri, tüm Suriyeliler için bir vizyon niteliğinde”

Guterres, BM Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘’Kanaatimce Suriye’deki barış süreci anlamlı bir aşamaya geçti. BM’nin Soçi müzakerelerine katılması, Rusya ve uluslararası kuruluşların görüşmelerin gerekliliği, katılımı ve sonuçları gibi birtakım ortak paydada buluşmasına dayanıyor. Müzakerelerin kapanış oturumu da tamamen bu ortak paydaya paralel bir şekilde gerçekleşti. Kapanış oturumunda yayınlanan bildiri, tüm Suriyeliler için bir vizyon niteliğindeydi. Anayasa Komitesi, 2254 sayılı BMGK kararı gereği BM gözetiminde kurulması icap eder. Anayasa Komitesi, hükümet ve muhalefet temsilcilerini, etnik ve dini bileşenleri, sivil toplum örgütlerini, uzmanları, aşiret liderlerini ve kadın örgütlerini de içine alması gerekir. Soçide çıkan karar doğrultusunda ortak hedefimiz: 2254 sayılı BMGK kararını tam manasıyla uygulamak olacaktır’’ ifadelerini kullandı.

“Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair canımızı sıkan haberler alıyoruz”

Guterres konuşmasını şöyle sonlandırdı, “Suriye’de kuşatma altındaki bölgelere son iki aydır insani yardım, tıbbi malzeme, gıda götüren tek bir konvoy bile yok. İnsani yardım ulaştırılamıyor ve sağlık sorunlarıyla boğuşan insanlar tahliye edilemiyor. Suriyede kimyasal silah kullanıldığına dair canımızı sıkan haberler alıyoruz. Milyonlarca insan her şeyini kaybetti. ’’