Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Guterres’ten dünya ülkelerine “iklim değişikliği” çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutterres, dünya ülkelerine iklim değişikliğine dair aralarındaki anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak, “iş işten geçmeden bu duruma karşı önlem alma” çağrısı yaptı.

Gutterres, konuya dair yaptığı açıklamada, bu ay düzenlenecek BM Genel Kurulu toplantısında, iklim değişikliğine dair dünya ülkelerine baskı kuracağını söyledi.

Tayland’ın başkenti Bangkok’da, önceki gün düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı’nda, yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle herhangi bir ilerleme sağlanamamıştı.

Gutterres, Bangkok konferansı sonrası yaptığı açıklamasında, “Kaybettiklerimiz kayıp olarak duruyor. Paris anlaşmasına rağmen. Gerçek sorumluluk bütün tarafların konuya ciddiyetle yaklaşmasıyla olur” ifadelerini kullandı.

2016 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması’na göre 195 ülke, küresel ısınmanın bu yüzyıl boyunca yüzde 2 seviyesini aşmasını engellemek için çalışmayı kabul ediyor.

Bangkok kongresi, BM’nin 24 temel ülkesi tarafından, Aralık ayında Polonya’da düzenlenecek küresel iklim değişikliği kongresi öncesi bu alandaki uluslararası uzlaşmalara son şeklini vermeyi amaçlıyor.

Küresel ısınmanın kontrol altına alınması çalışmalarında sağlanan ilerleyiş göz önüne alınarak, katılımcı ülkelere müzakereleri hızlandırma çağrısı yapılmıştı.